Wojsko zanieczyściło nasze plaże?

04 września 2012r. | Drukuj

Śmiertelnie trujący fosfor biały, który w maju skaził plażę w Czołpinie, mógł pochodzić z arsenału wojska. Mimo to słupska prokuratura zamierza umorzyć sprawę.

fot. Hubert Bierndgarski/dwumiasto.pl

W maju w Czołpinie pod Ustką, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego,  morze wyrzuciło na brzeg  smoliste polepione i częściowo płonące grudki, które przypominały napalm. Skażenie objęło 13 km wybrzeża. Plażę zamknięto na kilka dni, a strażacy z Gdańska zebrali ponad 720 kg zanieczyszczeń. Próbki substancji były badane przez chemików Marynarki Wojennej. Wojsko podało, że materiał zawiera związki fosforu i bromu, ale wówczas wykluczyło, by był to bojowy środek trujący.

Gazeta Wyborcza  dotarła do niejawnego raportu chemików z Politechniki Gdańskiej, którzy stwierdzili, że znaleziony na plaży materiał jest „ze wszech miar niebezpieczny” i „może stanowić rodzaj środka bojowego, który celowo lub przypadkowo trafił do morza”. Według GW  prokurator Dariusz Iwanowski z prokuratury w Słupsku, zajmujący się ta sprawą, chce umorzyć dochodzenie.  Przesłanką do umorzenia dochodzenia jest to, że ta substancja mogła pochodzić z czasów II wojny światowej. Podobnego zdania jest gen. Frydrych z poligonu w Wicku Morskim, który przekonuje, że jednostce fosfor nie jest wykorzystywany. Mimo tej opinii, jest wielce prawdopodobne, że za skażeniem stoi wojsko. Jak podaje Gazeta Wyborcza, trzy tygodnie przed zanieczyszczeniem w okolicach odbywały się manewry 13 polskich okrętów, które ćwiczyły m.in. osłonę szlaków komunikacyjnych. To właśnie „zasłona dymna”, którą tworzy się przy pomocy fosforu, mogła spowodować  zanieczyszczenia fosforem na naszych plażach.


Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Polska – pożegnanie z demokracją? Słowo przestrogi
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem
LĘBORK STOLICĄ KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK
I Pomorski Przegląd Kaszubskich Kolęd i Pastorałek

Najnowsze komentarze