Ustawa śmieciowa, jak ją wdrożą w Rumi?

04 września 2012r. | Drukuj

Ustawa śmieciowa w dniu 1 stycznia 2012 r. wchodzi w życie. Od tego dnia gmina ma 18 miesięcy na wprowadzenie nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. W Rumi system ten obowiązywać ma od 1 lipca 2013 roku.

fot. sxc.hu

Nowa ustawa śmieciowa narzuca gminom obowiązek zbiórki śmieci we współpracy z wyłonionymi w przetargach firmami wywożącymi odpady. Na terenie całego kraju nowy system powinien obowiązywać najpóźniej do połowy 2013 r. W Rumi ustawa wprowadzana jest etapami. Na ostatniej sesji zostało przyjętych kilka uchwał w sprawie odpadów komunalnych. – Do końca 2012 roku chcemy wyłonić firmę, która miałaby zajmować się odbiorem odpadów komunalnych oraz ustalić sposób naliczania opłaty za odbieranie odpadów – tłumaczy wiceburmistrz miasta Rumi, Ryszard Grychtoł. Na początku przyszłego roku zbierane od mieszkańców będą deklaracje, w których określą czy podejmą się segregowania śmieci, co wiąże się z niższym kosztem za odbiór odpadów oraz w zależności od ustalonego sposobu naliczania trzeba będzie zadeklarować np. ilość osób mieszkających w danej nieruchomości.- dodaje wiceburmistrz Rumi.

Stawka opłaty będzie zależała od: liczby mieszkańców lub od powierzchni nieruchomości lub od ilości zużytej wody lub będzie stawką ryczałtową dla gospodarstwa domowego – gmina wybierze jeden spośród tych wskaźników. Co ponadto czeka mieszkańców Rumi. Do 1 lipca przyszłego roku mieszkańcy zobowiązani będą rozwiązać umowę z dotychczasową firmą odbierającą odpady komunalne i podpisać nową umowę z gminą. Ponadto ustawa reguluje dodatkową zbiórkę drobnych śmieci budowlanych – czego wcześniej nie praktykowano – typu gruz po remoncie, stare kafle itp., odbiór śmieci wielkogabarytowych dwa razy do roku rozszerza się o dodatkowy rodzaj odpadów np. opony. W przypadku śmieci segregowanych do makulatury będzie można wrzucać np. kartony po mleku czy sokach, a puszki trafią do worka wspólnie z plastikami.


Opublikowano w: WejherowoWiadomości
Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
  1. Tomek pisze:

    Jezeli ja mam podpisaną umowę cywilno-prawną z firmą wyworzącą śmieci i obie strony czyli Ja i Firma jesteśmy wsólnie zadowoleni.Ja placę za wykonaną usługę,a firma wywozi śmieci na czas i nie chcemy z tego ukladu rezygnować. Z związku z tym dlaczego muszę rozwiązać umowę z tą firmą i podpisać z inną. Może ktoś mi poda podstawę prawną. Nie znaczy taniej to lepiej. Może ktoś doda komentarz do mojej wypowiedzi i mi to wyjaśni bo czegoś nie rozumię.

Dodaj komentarz