Jan Karnowski – wystawa

10 listopada 2010r. | Drukuj

Brusy i Chojnice, wsparte działaniami senatora Kazimierza Kleiny,  zaprezentowały w holu Hotelu Sejmowego wystawę „Jan Karnowski – sumienie ruchu kaszubskiego”. Teraz wystawę można ogladać na Pomorzu.

Fot. W.Lew-Kiedrowska

Wystawę otwierali marszałkowie senatu  – Bogdan Borusewicz i sejmu Ewa Kierzkowska, przybyli posłowie z Kaszubskiego Klubu Parlamentarnego. Kazimierz Ostrowski – kustosz wystawy i jej autor, nie krył radości i zadowolenia, że jest okazja, by pokazać dokonania tego wielkiego Patrioty, Polaka i Kaszuby, poza granicami Pomorza. A prezentowano Go godnie. Był hymn kaszubski w wykonaniu „Krëbanów” z Brus,  były inne pieśni i wiersze J. Karnowskiego w wykonaniu uczniów bruskich szkół. Zebrani wysłuchali krótkiego życiorysu bohatera wystawy, na kilku planszach mogli prześledzić jego losy. Była okazja do rozmów, zaopatrzenia się w kaszubskie książki, foldery i skosztowania kaszubskiego jadła. Na specjalny poczęstunek do sejmowej kawiarni zaprosił wszystkich gości poseł Stanisław Lamczyk. Uczestnicy wystawy z Kaszub skorzystali z okazji i zwiedzili Sejm i Senat.          

Teraz wystawę można oglądać w rożnych miejscowościach na Pomorzu, warto skorzystać i wybrać się do sal wystawowych, by w Roku Jana Karnowskiego przypomnieć Jego ciekawe życie i wierną służbę Małej Ojczyźnie.

Fot. W.Lew-Kiedrowska

Młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego z Kościerzyny, która specjalnie na wystawę przyjechała, miała też okazję spaceru po Sejmie i Senacie. Oprowadzał ich senator K. Kleina. Skorzystali tez z zaproszenia wicemarszałek sejmu E. Kierzkowskiej i odwiedzili ją w gabinecie. Zostali poczęstowani słodyczami i obdarowani egzemplarzami Konstytucji RP z wpisem pani marszałek. Zobaczyli też Sejmową Kaplicę, zasiedli na galerii sali obrad, a przechodząc obok gabinetu premiera Donalda Tuska, zostali mile zaskoczeni krótkim spotkaniem z Premierem. Były uściski dłoni, wymiana grzeczności, niezapomniane wrażenie i fotografie.


Opublikowano w: Chojnice
Tagi: ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz