Energia a środowisko - GazetaKaszubska.pl

Energia a środowisko

Polska bazując praktycznie wyłącznie na energii z węgla zmuszona jest płacić coraz wyższe kwoty z tytułu emisji „rzekomych jedynych” gazów cieplarnianych. Oznacza to, że obecnie nasze elektrownie zmuszone będą w roku 2020 zapłacić około 70zł/MWh z tytułu tzw. podatku CO2. Szacuje się, że koszty wdrożenia ograniczenia polityki emisji CO2 spowodują, że już w 2016 r. cena energii w Polsce będzie wynosiła tyle samo co w Niemczech czyli około 60% drożej niż obecnie płacimy, przez staniemy się krajem mniej konkurencyjnym gospodarczo.
Energia a środowisko Maciej Lorek
 
Ekspert ochrony środowiska i zarządzania zasobami naturalnymi.
30 sierpnia 2012r.

A co z energią z atomu.

Wydawać się by mogło – patrząc na ceny energii we Francji, jako kraju bazującego w 77% na energii za atomu-  że jest ona najtańsza, kosztuje około 0,13Euro/kWh. Jednak w Belgii, w której udział energii z atomu wynosi 55%,  wcale nie jest już taka tania i jej koszt wynosi 0,19Euro/kWh (o około 35% drożej niż w Polsce).   Okazuje się, że być może cena energii atomowej wcale nie jest tak tania, gdyż trzeba oceniać ogólne koszty regulacji dotacji oraz amortyzacji inwestycji i spłaty kosztów budowy  tych elektrowni. Z punktu widzenia oddziaływania środowiskowego trzeba pamiętać, że decydującym uwarunkowaniem w przypadku elektrowni atomowej będą koszty wyprowadzenia ciepła traktowanego jako odpad, zarówno w postaci  chłodni kominowych, jak i rur wyprowadzonych w Morze Bałtyckie. Ponadto trzeba brać pod uwagę koszty składowania odpadów radioaktywnych.

Skoro prawdą jest że klimat się ociepla.

Wciąż naukowcy toczą spory na temat w jakim stopniu człowiek odpowiada za zmiany klimatyczne, tym bardziej, że zjawisko tych zmian na ziemi i innych planetach występuje od milionów lat. Zastanawiającym jest dlaczego cała polityką europejska ogranicza się wyłącznie do ograniczenia emisji CO2, zwłaszcza w regulacjach kar energetycznych, zwłaszcza, że brak jest jakichkolwiek międzynarodowych sankcji finansowych w ograniczeniu w zrzucie ciepła z elektrowni atomowej ciepła do atmosfery i wód (mórz i oceanów). Wiadomym bowiem jest, że skutkiem zanieczyszczenia cieplnego przez elektrownie atomowe są zmiany mikroklimatyczne, wzrost ekspansji gatunków inwazyjnych, zwiększenie zakwitów w wodach i pojawianie się sinic. Polska energetyka węglowa może szczycić się tym,  że większość ciepła wykorzystywana jest do ogrzewania naszych mieszkań, lecz szkoda, że energetyczne lobby europejskie stara się skutecznie fakt emisji ciepła marginalizować.


Opublikowano w: Komentarze i opinie
Tagi:
 
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz