Święto Marynarki Wojennej

27 listopada 2010r. | Drukuj

W Gdyni i Ustce obchody 92. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej RP. To wyjątkowa okazja by w ten weekend  zwiedzić okręt  rakietowy ORP Orkan  i niszczyciela min  ORP Czajka.  

Fot. Marynarka wojenna: ORP Orkan

Oba okręty  na co dzień stacjonują w porcie wojennym w Gdyni, ale w sobotę i niedzielę specjalnie dla zwiedzających przycumują przy Skwerze Kościuszki.  Niszczyciel min ORP Czajka jest unikatowy, ponieważ łączy w sobie cechy trałowca i niszczyciela min. Swoje możliwości walki minowej uzyskał dzięki kompleksowej modernizacji. Od 2002 roku na stałe operuje w elitarnych Siłach Odpowiedzi NATO.  Z kolei okręt rakietowy ORP Orkan to jedna z najnowocześniejszych jednostek w swojej klasie na Bałtyku. Posiada rakiety RBS-15, radary wykrywania i kierowania ogniem, a także zestawy artyleryjskie AK-176  i AK-630 oraz wyrzutnię rakiet przeciwlotniczych S-2M. Tego typu okręty wykorzystywane są głównie do prowadzenia ataków rakietowych, osłony okrętów i jednostek cywilnych na morzu. ORP Orkan brał udział w wielu międzynarodowych ćwiczeniach m.in. Strong Resolve i  Baltops.

Fot. Marynarka Wojenna: ORP Czajka

Prezentacja okrętów Marynarki Wojennej to jedno z głównych wydarzeń obchodów 92. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej. Okręty zacumują przy Skwerze Kościuszki, na pokład będzie można wejść w sobotę i niedzielę w godz. 10-16.

Uroczystości związane z 92. rocznicą odtworzenia Marynarki Wojennej RP odbędą się w niedzielę w Gdyni. Główna ceremonia rozpocznie się o godz. 12.00 przy Płycie Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki. Tego dnia zostaną odsłonięte pomnik i płyta poświęcone śp. admirałowi floty Andrzejowi Karwecie.


Opublikowano w: SłupskTrójmiastoWiadomości
Tagi: ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
  1. Seba pisze:

    Zbliża się 100-LECIE MARYNARKI WOJENNEJ a nowych fabrycznie okrętów brak.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze