Sprawy UM załatwiaj bez wychodzenia z domu

22 sierpnia 2012r. | Drukuj

Gdyński magistrat jako jeden z pierwszych urzędów w Polsce potwierdza profil zaufany ePUAP, który stanowi alternatywę dla podpisu elektronicznego. Dzięki niemu wiele spraw urzędowych można załatwić drogą elektroniczną – bez wychodzenia z domu, o każdej porze.

fot. Wikimedia Commons

 UM w Gdyni stara się ułatwić rozwiązywanie spraw w magistracie swoim petentom udostępniając platformę ePUAP, dzięki której mogą załatwiać sprawy urzędowe za pośrednictwem internetu . Aby uzyskać profil zaufany, należy założyć konto na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP), a następnie wypełnić i wysłać wniosek. Kolejnym krokiem jest potwierdzenie tożsamości w instytucji pełniącej rolę punktu potwierdzającego (urzędy wojewódzkie, oddziały ZUS, urzędy skarbowe, konsulaty) – niezależnie od miejsca zameldowania. Po pozytywnej weryfikacji danych, na podstawie dowodu osobistego, konto założone na portalu zyskuje status profilu zaufanego. Usługa świadczona jest bezpłatnie i od ręki.

Profil zaufany działa jak odręczny podpis i jest odpowiednikiem bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego certyfikatem kwalifikowanym. Obywatel loguje się na www.epuap.gov.pl, wybiera usługę, którą chce zrealizować, wypełnia wniosek, podpisuje go profilem zaufanym, a następnie wniosek wysyła do urzędu.

 Urząd Miasta Gdyni udostępnia skrzynkę elektroniczną, na którą można składać wnioski podpisane profilem zaufanym. Jest to możliwe przy załatwianiu spraw, które nie wymagają przedkładania wniosków wraz z oryginalnymi załącznikami lub które zgodnie z prawem muszą zostać skierowane do urzędu na wniosku określonym w rozporządzeniu. Od początku sierpnia 2012 z tej możliwości skorzystało 16 osób.

Schemat działania

fot. ePUAP


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz