Święto Ryby w Słupsku

20 sierpnia 2012r. | Drukuj

Przez dwa dni mieszkańcy Słupska i turyści mogli uczestniczyć w Święcie Ryby – czyli największym w kraju targu rybnym. Świeże pstrągi, wędzone łososie, węgorze i kilkadziesiąt rybnych dań to tylko niektóre specjały przygotowane przez przetwórców i restauratorów.

fot. sxc.hu

Słupskie Święto Ryby zorganizowano już po raz szesnasty. Na dwa dni największy w mieście plac przez ratuszem zamienił się w targ rybny. Wymyślone przez Słupszczan święto ma jeden podstawowy cel – promować jedzenie ryb.

Na targu rybnym swoje stoiska otworzyli pomorscy hodowcy ryb, przetwórcy, restauratorzy i handlowcy. Święto ma zachęcić nie tylko słupszczan ale mieszkańców całego kraju do kupowania, jedzenia i przyrządzania ryb na setki sposobów. Widząc  świeżo wędzone czy smażone:  łososie, węgorze, i pstrągi trudno było oprzeć się pokusie.

Średnio każdy Polak zjada w ciągu roku 10 kilogramów ryb. Mieszkańcy krajów „starej unii” dwa razy więcej. Niekwestionowanymi rekordzistami są jednak Japończycy.  Średnio każdy mieszkaniec kraju kwitnącej wiśni zjada rocznie aż 40 kilogramów ryb.


Opublikowano w: PublicystykaSłupskWiadomości
Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz