Odbudowa kościoła szachulcowego w Warcinie

17 sierpnia 2012r. | Drukuj

Warcino koło Kępic ma od dziś jeden z najcenniejszych na Pomorzu szachulcowych zabytków. Do miejscowości przeniesiono szesnastowieczny kościół z oddalonego o kilkanaście kilometrów Ciecholubia. Ewangelicką świątynie udało się uratować dzięki wsparciu Unii Europejskiej.

fot. GK

Pierwsze wzmianki o szachulcowym kościele w Ciecholubiu pochodzą 1565 roku. Choć dziś obiekt wygląda jak nowy, niewiele osób wierzyło, że ewangelicką świątynie uda się uratować.

Szesnastowieczny szachulcowy kościół  dziesięć lat temu był w opłakanym stanie. Przegniłe ściany, więźba dachowa i kościelna wieża w każdej chwili groziły zawaleniem. Kościół popadł w ruinę po II wojnie światowej. Po wysiedleniu Niemców z Pomorza ewangelickiej świątyni nikt już nie odwiedzał. W 1994 roku praw do użytkowania zrujnowanego obiektu zrzekła się nawet słupska parafia ewangelicko – augsburska. Gdy wydawało się że jeden z najcenniejszych pomorskich zabytków szachulcowych bezpowrotnie zniknie powierzchni ziemi z pomocą przyszła Unia Europejska.

Za prawie cztery miliony złotych udało się nie tylko odrestaurować kościół, ale także przenieść świątynie z lasu pod Ciecholubiem do Warcina, gdzie stanęła obok dawnego pałacu Otto von Bismarcka.

Dzięki unijnemu programowi „Dziedzictwo i kultura małych ojczyzn”, w powiecie słupskim zostanie uratowanych osiem zabytkowych kościołów. XXX


Opublikowano w: PublicystykaSłupskWiadomości
Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz