fot. www.kaszebsko.com

Czy wiecie, że  z serwisu społecznościowego Facebook, wyszukiwarki Google i serwisu internetowego YouTube można korzystać w języku kaszubskim?  Tłumaczeń podjął się Mateusz Meyer, prezes Kaszëbskô Jednoty. Wcześniej w kaszubskich wersjach językowych  można było korzystać z przeglądarki internetowej Firefox czy Wikipedii.

fot. www.kaszebsko.com

 Warto wiedzieć, że już od kilku miesięcy działa kaszubski Facebook, Google a także  kaszubski YouTube. Wszystko to za sprawą specjalnych skryptów, które umożliwiają tłumaczenie polskich wersji wyżej wymienionych stron na język kaszubski po ich instalacji na komputerze oraz w wybranej przeglądarce. Dzięki skryptom w miejscu popularnego „Lubię to!” pojawia się kaszubskie „Widzy mie sã!”, znajduje się „drëchów”, a nie „znajomych”, a także dowiadujemy się o najbliższej „rozegracje” – czyli „wydarzeniu”. Tłumaczeń podjął się Mateusz Meyer, prezes Kaszëbskô Jednota przy współpracy z Grzegorzem Kulikiem, który przetłumaczył w podobny sposób skrypty na mowę śląską. Skrypty na www.kaszebsko.com. Polecamy!

fot. kaszebsko.com

 

2 KOMENTARZE

  1. Świetna inicjatywa! Na pewno znajdą się przeciwnicy tego chociażby dlatego że niektórym nie odpowiada jakikolwiek rozwój kultury kaszubskiej. Ale nie ma co się przejmować, kaszëbizna jidze wprzódk!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.