Facebook, Google i YouTube po kaszubsku. Wiecie o tym?

04 grudnia 2012r. | Drukuj

Czy wiecie, że  z serwisu społecznościowego Facebook, wyszukiwarki Google i serwisu internetowego YouTube można korzystać w języku kaszubskim?  Tłumaczeń podjął się Mateusz Meyer, prezes Kaszëbskô Jednoty. Wcześniej w kaszubskich wersjach językowych  można było korzystać z przeglądarki internetowej Firefox czy Wikipedii.

fot. www.kaszebsko.com

 Warto wiedzieć, że już od kilku miesięcy działa kaszubski Facebook, Google a także  kaszubski YouTube. Wszystko to za sprawą specjalnych skryptów, które umożliwiają tłumaczenie polskich wersji wyżej wymienionych stron na język kaszubski po ich instalacji na komputerze oraz w wybranej przeglądarce. Dzięki skryptom w miejscu popularnego „Lubię to!” pojawia się kaszubskie „Widzy mie sã!”, znajduje się „drëchów”, a nie „znajomych”, a także dowiadujemy się o najbliższej „rozegracje” – czyli „wydarzeniu”. Tłumaczeń podjął się Mateusz Meyer, prezes Kaszëbskô Jednota przy współpracy z Grzegorzem Kulikiem, który przetłumaczył w podobny sposób skrypty na mowę śląską. Skrypty na www.kaszebsko.com. Polecamy!

fot. kaszebsko.com

 


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl

Czytaj także

Komentarze do artykułu: 2 (dodaj własny »):
  1. moli kaszeba pisze:

    Świetna inicjatywa! Na pewno znajdą się przeciwnicy tego chociażby dlatego że niektórym nie odpowiada jakikolwiek rozwój kultury kaszubskiej. Ale nie ma co się przejmować, kaszëbizna jidze wprzódk!

  2. KJ pisze:

    Dokładny opis instalacji kaszubskiego Facebooka oraz Google w wersji dwujęzycznej na naszej stronie: http://www.kaszebsko.com/internet-po-kaszubsku
    Pòzdrówk!

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Już jutro w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku odbędzie się Sympozjum pt.: „Święta Barbara – patronka rybaków i ludzi morza”
Czas wolny mieszkańców Pomorza na starej taśmie filmowej. Kino Historyczne już w najbliższą środę!
„Echa wojny-trzy historie”-spotkanie w słupskiej bibliotece już w najbliższy wtorek
Tom Malinowski ze Słupska został amerykańskim kongresmenem
O represjach wobec Polaków w Związku Sowieckim już jutro w Miejskiej Bibliotece w Słupsku
Słupscy doktoranci historii już jutro zapraszają na obrady!
SŁUPSKIE CENTRUM KULTURY KASZUB zaprasza na nowy cykl kulturalny pt. CZYTANIE KASZUB-CZËTANIÉ KASZËB
Koniec etnofilologii kaszubskiej na Uniwersytecie Gdańskim?

Najnowsze komentarze