Facebook, Google i YouTube po kaszubsku. Wiecie o tym?

04 grudnia 2012r. | Drukuj

Czy wiecie, że  z serwisu społecznościowego Facebook, wyszukiwarki Google i serwisu internetowego YouTube można korzystać w języku kaszubskim?  Tłumaczeń podjął się Mateusz Meyer, prezes Kaszëbskô Jednoty. Wcześniej w kaszubskich wersjach językowych  można było korzystać z przeglądarki internetowej Firefox czy Wikipedii.

fot. www.kaszebsko.com

 Warto wiedzieć, że już od kilku miesięcy działa kaszubski Facebook, Google a także  kaszubski YouTube. Wszystko to za sprawą specjalnych skryptów, które umożliwiają tłumaczenie polskich wersji wyżej wymienionych stron na język kaszubski po ich instalacji na komputerze oraz w wybranej przeglądarce. Dzięki skryptom w miejscu popularnego „Lubię to!” pojawia się kaszubskie „Widzy mie sã!”, znajduje się „drëchów”, a nie „znajomych”, a także dowiadujemy się o najbliższej „rozegracje” – czyli „wydarzeniu”. Tłumaczeń podjął się Mateusz Meyer, prezes Kaszëbskô Jednota przy współpracy z Grzegorzem Kulikiem, który przetłumaczył w podobny sposób skrypty na mowę śląską. Skrypty na www.kaszebsko.com. Polecamy!

fot. kaszebsko.com

 


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl

Czytaj także

Komentarze do artykułu: 2 (dodaj własny »):
  1. moli kaszeba pisze:

    Świetna inicjatywa! Na pewno znajdą się przeciwnicy tego chociażby dlatego że niektórym nie odpowiada jakikolwiek rozwój kultury kaszubskiej. Ale nie ma co się przejmować, kaszëbizna jidze wprzódk!

  2. KJ pisze:

    Dokładny opis instalacji kaszubskiego Facebooka oraz Google w wersji dwujęzycznej na naszej stronie: http://www.kaszebsko.com/internet-po-kaszubsku
    Pòzdrówk!

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Uroczysta gala podsumowująca 3. Międzyszkolny Konkurs ,,MŁODZI DLA DEMOKRACJI’’
LCK Fregata zaprasza na Danfoss Kino Letnie w Lęborku
Laureat tegorocznego „Fryderyka” zagra w Lęborku
Historia nad Słupią, czyli V Słupski Festiwal Historyczny
Wójt Potęgowa wiceprezesem ogólnopolskiego stowarzyszenia samorządowców
Kaszubska Gala Kulinarna-poznaj kaszubskie potrawy
Wolontariusze z żonkilami wyruszą po datki dla lęborskiego hospicjum
Pomorskie Pola Nadziei już w weekend

Najnowsze komentarze