Urząd Morski ratuje wybrzeże

10 sierpnia 2012r. | Drukuj

161 milionów złotych otrzymał na ratowanie brzegów środkowego wybrzeża Urząd Morski w Słupsku. Za unijne pieniądze powstaną między innymi podwodne progi i sztuczne rafy, które powstrzymają wdzieranie się morza w głąb lądu.

fot. ŁukaszH

Każdego roku jesienne i zimowe sztormy sieją ogromne spustoszenie na plażach środkowego wybrzeża Bałtyku. Choć na umocnienia  brzegów w miejscach największej erozji Urząd Morski wydaje rocznie miliony złotych, to wciąż Syzyfowa praca. Wystarczy kilka silnych sztormów, aby morze ponownie zabrało nie tylko plażę ale także umocnienia.

Walkę z siłami natury pomoże nam wygrać Unia Europejska. Inwestycja najbardziej ucieszyła mieszkańców Rowów. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu miejscowość oddzielały od morza cztery wydmy. Dziś jedynie fragment ostatniej z nich.

Za ponad 161 milionów w pobliżu Ustki, Rowów i Łeby powstanie system podwodnych betonowych progów, sztucznych raf i drewnianych ostróg. Choć miłośnicy „dzikich plaż” obawiają się budowy umocnień – Urząd Morski uspokaja sceptyków. Podwodne progi i sztuczne rafy będą wygaszały fale już kilkadziesiąt metrów od brzegu. Dzięki temu silne sztormy przestaną zabierać plaże. Inwestycji nie mogą się wiec doczekać także wypoczywający na środkowym wybrzeżu turyści.

Budowa podwodnych umocnień zakończy się 2015 roku.


Opublikowano w: LęborkPublicystykaSłupskWiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz