Fundacja ENERGA pomaga po wichurach

02 sierpnia 2012r. | Drukuj

Ofiary trąby powietrznej z powiatów sztumskiego, starogardzkiego i kwidzyńskiego otrzymają od Fundacji ENERGA pomoc w wysokości 150 000 zł.

fot. archiwum

Tornado przeszło przez południowo-wschodnią część województwa pomorskiego w sobotę 14 lipca 2012 r. Żywioł wyrządził szkody w czterech gminach, którym Energa dostarcza prąd: Smętowo Graniczne, Osiek, Ryjewo i Sztum. Tam trafi pomoc Fundacji.

– Chcemy pomóc ludziom, którzy ucierpieli w wyniku działania żywiołu. Nasze wsparcie przekażemy  za pośrednictwem gmin, ponieważ to lokalne samorządy są najlepiej zorientowane, kto został najbardziej poszkodowany – mówi Anna Gidzielska, prezes Fundacji ENERGA. – Fundacja osobno wsparła także wakacje dla dzieci, które dotknął żywioł.

Pracownicy Fundacji ENERGA zbierali informacje na temat zniszczeń, kontaktując się z wójtami i starostwami czterech gmin.

– Obraz, jaki kreślił się po rozmowach z samorządami i wizytach na miejscu, był przytłaczający – mówi Halina Lewkowska z Fundacji ENERGA. – Zniszczone zostały dziesiątki gospodarstw. Wiadomo już, że niektóre budynki nie będą odbudowywane. Żywioł dotknął m.in. rodziny wielodzietne, wśród nich także te korzystające ze wsparcia ośrodków pomocy społecznej oraz rodziny opiekujące się osobami niepełnosprawnymi.

Najbardziej poszkodowana przez tornado została gmina Smętowo Graniczne.

– Jedna z kobiet z tej gminy powiedziała, że do nikogo nie ma pretensji, ani do losu, ani do natury…i że dziękuje, że nikomu z jej rodziny nic się nie stało – mówi Halina Lewkowska. – Widziałam jej dom i kolorowe dziecięce pokoje pozbawione sufitów. W takich chwilach mocno czujemy, że nasze wsparcie jest potrzebne.

Fundacja ENERGA została powołana w 2009 roku, kiedy Grupa ENERGA uznała za jeden ze swoich celów możliwie najlepsze wykorzystanie funduszy na wsparcie potrzebujących. Fundacja po dwóch latach działania uzyskała status organizacji pożytku publicznego. Dzięki dorocznej akcji „Pomagaj z ENERGĄ” Fundacja obdarowała do tej pory niemal 200 organizacji pożytku publicznego łączną kwotą 2,5 mln zł. Ponadto po powodzi w 2010 r. Fundacja przekazała kwotę 1,5 mln zł gminom na usuwanie skutków żywiołu i pomoc poszkodowanym mieszkańcom z zalanych terenów, służbom ratunkowym, kupując specjalistyczny sprzęt oraz konkretnym rodzinom. Fundacja finansuje także stypendia dla dzieci, które straciły bliskich, zakupy sprzętu medycznego, różnorodne zajęcia rehabilitacyjne jak np. hipoterapię, a także prowadzi wiele innych działań, które poprawiają jakość życia chorych i niepełnosprawnych dzieci.


Opublikowano w: PublicystykaWiadomości
Tagi: , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze