Na sejmiku zdecydują o przeształceniu szpitali

30 lipca 2012r. | Drukuj

Dziś o godz. 11 odbędzie się XXI sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego. Głównym punktem obrad będą głosowania nad przyjęciem uchwał dotyczących przekształcenia w spółki z ograniczoną odpowiedzialnością dwóch placówek: Szpitala Miejskiego w Gdyni oraz Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku.

fot. Szpital Miejski im. J. Brudzińskiego

Dzięki przekształceniu Szpitala Miejskiego im. J. Brudzińskiego w Gdyni w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, samorząd województwa będzie miał możliwość ubiegania się o dotację z budżetu państwa z przeznaczeniem na spłatę zobowiązań nowego podmiotu w wysokości ok. 9,7 mln zł. Przedstawiona przez szpital w Gdyni koncepcja zakłada restrukturyzację polegającą m.in. na: budowie lądowiska do celów ratownictwa medycznego, modernizacji bloku operacyjnego, oddziału okulistycznego i oddziału wewnętrznego, a także informatyzacji placówki.

Natomiast przedstawiony przez Szpital Zakaźny w Gdańsku biznesplan zakłada restrukturyzację, polegającą na m.in. redukcji kosztów stałych o 15%, zasileniu finansowym PCChZiG kwotą ok. 10 mln zł, utworzeniu komercyjnego oddziału rehabilitacji, rozszerzeniu działalności o  udzielanie świadczeń stomatologicznych; zakupie fibroscanu i rozszerzenie działalności w tym zakresie, rozszerzeniu działalności o świadczenia w zakresie żywienia klinicznego. Szpital dzięki przekształceniu będzie miał możliwość odzyskania płynności finansowej, a także pozyskać dodatkowe środki finansowe z tytułu udzielanych świadczeń zdrowotnych poza kontraktem z NFZ. Ponadto pomorski samorząd będzie ubiegał się o dotację w wysokości ok. 7,5 mln zł pochodzącą z budżetu państwa na spłatę zobowiązań nowej spółki.

Radni podejmą również decyzję o powołaniu rad społecznych wszystkich jednostek ochrony zdrowia podległych samorządowi województwa pomorskiego. Ponadto zapoznają się z projektem Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020 oraz stanem realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego za 2011 r.


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz