Costerina 2012 – Pryczkowski, Pestka i ZKP z nagrodą

30 lipca 2012r. | Drukuj

XIII Kościerskie Targi Książki Kaszubskiej i Pomorskiej „Costerina 2012”, które zorganizowała Biblioteka Miejska im. Konstantego Damrota w Kościerzynie, kolejny rok z rzędu były okazją do nagrodzenia wyróżniających się kaszubskich publikacji.

fot. nadesłane

Eugeniusz Pryczkowski, znany dziennikarz, pisarz i działacz z Banina, zdobył jedną z trzech głównych nagród w dziedzinie książki kaszubskiej za tom poetycki „Dzecynny czas”. Także laureatami w tej dziedzinie zostali uznany pisarz i poeta Stanisław Pestka z Gdańska za najnowszą książkę „W stolëcë chmurników” oraz Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego za wydanie publikacji „Kaszubi w biblijnej krainie”.

– Mieliśmy duży problem z wyłonieniem głównych laureatów – podkreślał członek jury prof. Tadeusz Linkner, który wraz z prof. Edwardem Brezą od lat zasiada w zacnym gronie weryfikatorów dzieł książkowych.

Łącznie do konkursu zgłoszono 100 wydawnictw kaszubskich i pomorskich. Prezentowało się 30 wydawnictw. Zwycięzcy otrzymali nagrodę „Remusowa kara”. (jd)

Tomik Pryczkowskiego ukazał się w czerwcu br. Ujmuje wiersze pisane dla dzieci na przestrzeni dziesięciu ostatnich lat. Większość z nich była prezentowana w programie „Rodnô Zemia” w Telewizji Gdańsk oraz w „Spiéwnëch ùczbach” realizowanych w TV Teletronik. Wiersze głęboko sięgają do tradycji regionu, jednocześnie wybiegają ku przyszłości zwłaszcza w sferze wychowania dzieci w oparciu o odwieczne wartości regionu. Bardzo często ich fabuła opisuje naturalne zachowania dzieci. Jest głównie oparta na doświadczeniu autora – ojca córki i trzech synów, a także dziennikarza i wychowawcy, który w swej zawodowej pracy ma nieustanny kontakt z dziećmi i młodzieżą.


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz