Uratowali niezwykłego ptaka

27 lipca 2012r. | Drukuj

Pomorscy leśnicy i ornitolodzy ze szpitala dla ptaków Warcinie koło Słupska uratowali życie orlikowi krzykliwemu. Skrajnie wycieńczony drapieżnik został znaleziony na polu w pobliżu elektrowni wiatrowej. Po trzymiesięcznej rehabilitacji znów jest na wolności.

fot. GK

Orlika krzykliwego znalazł  na polanie w pobliżu wsi Kruszyna koło Słupska miejscowy leśniczy.- Ptak był ranny i  skrajnie wycieńczony – mówi Dariusz Laskowski,  leśniczy z Kruszyny.

Leśniczy podejrzewał, że orlik w pogoni za swoją ofiarą przez przypadek uderzył w łopatę elektrowni wiatrowej i mocno poturbowany  nie był wstanie sam zdobyć pożywienia. Natychmiast zawiózł orlika do szpital dla ptaków w Warcinie.

fot. GK

– Ptak jest już zdrowy i po trzech miesiącach rehabilitacji wypuszczamy go na wolność – mówi Piotr Szymański, pracownik szpitala dla ptaków w Warcinie.     Leśnikom nie udało się ustalić czy orlik to samiec czy samica. Wiadomo, że drapieżnik ma około dwóch lat i być może pożyje jeszcze kilkadziesiąt. Ptaki tego gatunku są w naszym kraju objęte ścisłą ochroną. Choć drapieżnik ma około 70 centymetrów, a rozpiętość jego skrzydeł sięga prawie dwóch metrów,  jest to  jeden z najmniejszych gatunków z podrodziny orłów.

Drapieżnik został wypuszczony wolność zaledwie kilkadziesiąt metrów od miejsca, w którym go znaleziono.


Opublikowano w: PublicystykaSłupskWiadomości
Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz