Bryza nad morzem

26 listopada 2010r. | Drukuj

W tym tygodniu odbywa się monitoring ekologiczny w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej na Bałtyku. Od sześciu lat patrole te wykonuje 30. Kaszubska Eskadra Lotnicza z Siemirowic.

 

 

Fot. jetstream.pl

 

W tym tygodniu po raz siedemnasty w 2010 roku odbywały się loty nad naszym wybrzeżem. Załoga samolotu AN-28E z 30. Kaszubskiej Eskadry Lotniczej poszukiwała zanieczyszczeń na powierzchni Bałtyku w Polskiej Strefie Ekonomicznej. W ciągu ostatnich sześciu lat monitoring ekologiczny Polskiej Wyłącznej Strefy Ekonomicznej zajął ponad 375 godzin. Warto dodać, że nasza strefa to 22,5 tys. km2.

Czteroosobowa załoga Bryzy wraz z inspektorem Urzędu Morskiego w Gdyni sprawdza  regularnie czystość naszych wód przybrzeżnych. Tylko w 2010 roku odbyła ona loty trwające łącznie 70 godzin. W ciągu jednego patrolu monitorowany jest obszar na  trasie o długości tysiąca kilometrów.

Do monitoringu używany jest specjalny, zmodernizowany samolot, który powstał z połączenia dwóch samolotów typu Bryza. Maszyna ta wyposażona jest w radar obserwacji bocznej, przykadłubowy skaner do pomiaru zanieczyszczeń wody i dodatkowy zbiornik paliwa wydłużający lot z 4 do 6 godzin. Załoga ma też do dyspozycji system umożliwiający automatyczną identyfikację jednostek pływających oraz sprzęt do wykonania dokumentacji fotograficznej.


Opublikowano w: LęborkPublicystykaWiadomości
Tagi: ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz