Kultura, tożsamość, język Kaszub

18 lipca 2012r. | Drukuj

17 lipca w Kaszubskim Uniwersytecie Ludowym w Starbieninie odbyła się uroczysta prezentacja dwunastego Zeszytu Zespołów Senackich pt. „Społeczność kaszubska w procesie przemian”. Inicjatorem publikacji był senator Kazimierz Kleina, przewodniczący Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego.

fot. GK

W uroczystości prezentacji publikacji „Społeczność kaszubska w procesie przemian” uczestniczyli zarówno autorzy treści, zaproszeni goście oraz uczestnicy Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego. W dyskusji, która wywiązała się po omówieniu treści książki, zabierający głos podkreślali zmiany jakie zachodzą w popularyzacji Kaszub, wyraźnego ich ożywienia i świadomości o regionie poza nim. Ks. Henryk Skorowski, profesor i rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, pochodzący z Rumi poparł inicjatywę wydania publikacji i namawiał do realizacji kolejnych projektów, które równie przyczyniać się będą do nabywania większej wiedzy Polaków o Kaszubach.

Publikacja „Społeczność kaszubska w procesie przemian”, to zbiór najważniejszych informacji m.in. o literaturze, kulturze, tożsamości Kaszubów ich roli w życiu publicznym, czy regulacji prawnych w odniesieniu do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych. Książka poświęcona jest refleksjom, spostrzeżeniom i usystematyzowaniu informacji regionu Kaszub. Dużo miejsca w książce zostało poświęcone relacji pierwszej w historii polskiego parlamentu wystawie poświęconej Lechowi Bądkowskiemu. Ponadto opublikowane zostały fragmenty przewodnika turystycznego „Kaszuby od kuchni” Piotra Ostrowskiego i Kazimierza Kleiny, który ma ukazać się jeszcze w tym roku, przedstawiają codzienne życie na Kaszubach, świat kuchni, zwyczajów czy atrakcji regionu.

– „ Mamy nadzieję, że książka pomoże przybliżyć i uporządkować wiedzę na temat społeczności kaszubskiej, ich aktualnej sytuacji, osiągnięciach, problemach i wyzwaniach. Wierzymy głęboko, że dla osób, które dotąd nie zetknęły się z Kaszubami, lektura ta będzie dobrą okazją, aby nas/ich poznać i zrozumieć” – czytamy we wstępie książki „Społeczność kaszubska w procesie przemian”. Publikację współtworzyli: Łukasz Grzędzicki, Kazimierz Kleina, Krzysztof Korda, Cezary Obracht – Prondzyński, Krzysztof Piesiewicz, Jerzy Treder, ks. Henryk Skorowski, Edmund Wnuk – Lipiński, Piotr Ostrowski.

Galeria

fot. GK


Tagi: , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz