Pojedziemy Pendolino

25 listopada 2010r. | Drukuj

Z Gdyni do Krakowa przez Warszawę w 5 godzin? PKP Intercity kupiło 20 nowych pociągów Pendolino. Na tory wyjadą niestety dopiero w 2013 roku.

Fot. zelpage.cz Pendolino w Czechach

Umowa, którą PKP Intercity podpisały z holdingiem Alstom zakłada, że pierwsze z 20 zamówionych składów wyruszą na trasę Gdynia – Warszawa – Kraków w 2013 roku. Pociągi mogą osiągać prędkość nawet 200 km na godzinę.  Bilet na 300-kilometrowy odcinek ma kosztować ok. 100 zł. – Ceny nie będą rosły szybciej niż koszty dostępu do torów czy energii elektrycznej – zaznaczył Grzegorz Mędza, prezes InterCity.

Fot. alstom.com

Cena jednego składu to 20 mln euro, a budowa stacji obsługi i utrzymanie pociągów to koszt kolejnych 30 mln zł. Zakup taboru będzie możliwy dzięki podpisanej wczoraj z Ministerstwem Transportu dziesięcioletniej umowie na realizowanie połączeń na tej trasie. Do 2020 roku spółka otrzyma z budżetu 2 mld 800 mln zł. To zabezpieczenie dla Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który wyłoży połowę pieniędzy. Druga połowa ma pochodzić z dotacji z UE.

Niestety do 2013 roku podróż pociągiem z Gdyni do Warszawy nadal będzie trwać prawie siedem godzin…


Tagi: ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz