Kaszubskie truskawki – raj dla podniebienia

03 lipca 2012r. | Drukuj

Słodkie i aromatyczne, uwielbiane przez dorosłych i dzieci, a przede wszystkim zdrowe, mowa tu oczywiście o kaszubskich truskawkach.

fot. GK

Produkcja tej odmiany truskawki ma miejsce na Pojezierzu Kaszubskim, historycznie nazywanym Kaszubami. Owoce są jędrne, lekko twardawe a zarazem soczyste. Pokryte są jedwabistą, bardzo cienką skórką, na której widoczne i wyczuwalne są pestki.

Pojezierze Kaszubskie należy do strefy klimatu umiarkowanego typu ciepłego przejściowego, a charakterystyczną cechą tego klimatu jest duża zmienność stanów pogody. Specyficzny mikroklimat Pojezierza Kaszubskiego, który wyróżnia się dużymi dobowymi wahaniami temperatur – upalne dni i chłodne noce jest przyczyną tego, że truskawka kaszubska odróżnia się od tych uprawianych w innych regionach większą zawartością cukru.

fot. GK

Truskawki mają bardzo dobre właściwości lecznicze. Są też źródłem witamin A, B1, B2 oraz PP. Natomiast najwięcej jest witaminy C. Truskawki chronią przed anemią, wzmacniają kości i zęby, poprawiają pracę mięśni i ułatwiają przemianę materii. Wpływają korzystnie na pracę serca. Wspomagają przeciwdziałaniu powstawaniu nowotworów. Co ważne, truskawki jako nieliczne z owoców są niskokaloryczne. Można je więc bez skrupułów wykorzystać jako składnik w diecie odchudzającej.

Truskawki są też wykorzystywane w kosmetyce. Stosuje się je do wybielania plam na skórze i piegów, a maseczki z truskawek nawilżają i odświeżają cerę.


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz