Blaski i cienie - GazetaKaszubska.pl

Blaski i cienie

Euro, Euro i po Euro. „To były piękne dni, po prostu piękne dni” chciałoby się powiedzieć za słowami popularnej piosenki. Football na najwyższym światowym poziomie. Wspaniali kibice na stadionach i w wyznaczonych strefach miast. Kolorowy i radosny nastrój. Przyjazne nastawienie do ekip w miejscowościach pobytowych . Dobra organizacja. Oddani sprawie woluntariusze. Odkrywanie Polski i Ukrainy przez świat. Odcięcie polityki i polityków od turnieju.
Blaski i cienie Jan Król, polityk, poseł na Sejm X, I, II i III kadencji. Obecnie m.in. wiceprzewodniczący rady nadzorczej Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, członek rady nadzorczej Instytutu Lecha Wałęsy, członek rady głównej BCC.
 
03 lipca 2012r.

Ale były też powody do zadumy i zmartwień. Słaba gra naszej reprezentacji. Kompromitujące próby prowokowania Rosjan. Toczenie beznadziejnych politycznych sporów w kontekście toczącej się rywalizacji mistrzów. Jeszcze tuż przed meczem finałowym poseł R. Czarnecki, oczywiście z PiS,  próbował namawiać prezydenta B. Komorowskiego aby nie jechał do Kijowa ze względu na możliwy przyjazd na mecz prezydenta Białorusi.

Bilans wypadł jednak zadziwiająco pozytywnie, a emocje, których dostarczali piłkarze są niezapomniane. Przed ostateczną rozgrywką mało kto był gotów do prorokowania wyniku spotkania Hiszpania-Włochy.  Spośród czterech komentatorów programu I TVP nikt, na czele z Włodzimierzem Lubański, nawet nie próbował odgadnąć kto kogo zwycięży. Wydawało się, że pojedynek będzie wyrównany i zakończy się albo dogrywką, albo karnymi, albo jakąś jedno bramkową wygraną. A tu 4:0 dla Hiszpanów. Oni nie mają dzisiaj konkurentów. Publikowane statystyki mówią same za siebie. W rubryce „podania” przodują: Xavi (620), Xabi(584), Pirlo(540), Busquets(513). Tylko świetny Andrea Pirlo jest Włochem. A w pozycji „podania celne” królują już tylko Hiszpanie wykonując je w 85%. I to była i jest największa ich siła. Ten nieustający taniec z piłką zakańczany kolejnymi zwycięskimi bramkami. Było czym oczy cieszyć. Może dobrze, że odpadliśmy w przedbiegach. Aż strach pomyśleć co by było gdybyśmy trafili na Niemców,  Włochów czy Hiszpanów.

Nadchodzi czas podsumowań i wniosków. W każdej dziedzinie, która była obecna podczas Mistrzostw, należy dokonać specjalnego audytu, aby zobaczyć co rzeczywiście nam się udało a co nie.

Przede wszystkim należy poważnie zastanowić się dlaczego z naszą piłką jest źle. Nie lubiany przez działaczy PZPN i trenera F. Smudę, a przeze mnie bardzo szanowany, bo mądry, Leo Beenhakker powiedział w jednym z wywiadów, cytuję z pamięci: „macie wspaniałą młodzież. Weźcie się do roboty”.  Mamy 2000 Orlików, mamy wielu młodych trenerów mamy rzeczywistych  miłośników(nie mylić z kibolami) piłki nożnej. Czy PZPN jest gotowy na nowe otwarcie?

Z powagą warto spojrzeć na silne i słabe strony podjętego wysiłku w zakresie ukończonych i nieukończonych inwestycji infrastrukturalnych. Osobiście cieszę się jadąc autostradą czy klimatyzowaną podmiejską kolejką, ze swojego podwarszawskiego siedliska do stolicy, Te zmiany ludzie widzą i cenią. Ale wiemy też ile zostaje jeszcze do zrobienia. I powstaje pytanie czy,  bez takich zrywów jakie wywołało Euro, potrafimy na co dzień podejmować trudne decyzje i systematyczne je wykonywać.  A kryteria stosowane przy przetargach, ze słynną najniższą ceną na czele, nie mogą doprowadzać do bankructwa firm realizujących publiczne zamówienia.

Wreszcie należy mądrze i sprawiedliwie ocenić ludzi, którzy przy Euro pracowali. W okresie przygotowań ujawniło się wielu wspaniałych, dotąd nieznanych, menadżerów na których dalej trzeba stawiać. Dobrym przykładem może być Marcin Hera, szef spółki Euro 2012 odpowiedzialnej za koordynację wszystkich działań związanych z inwestycjami gwarantującymi powodzenie tego wielkiego przedsięwzięcia. Młody, dobrze wykształcony, opanowany, kulturalny, obeznany z nowoczesnymi technikami zarządzania. To tacy ludzie mogą być gwarantem tego, że i polska reprezentacja zacznie odnosić sukcesy.

Jan Król, 03.07.2012.


Opublikowano w: Komentarze i opinie
Tagi: ,
 
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz