Kaszubi w ambasadzie Kanady [ZDJĘCIA]

30 czerwca 2012r. | Drukuj

Setki gości z kraju i zagranicy, w tym także z Kaszub, do tego korpus dyplomatyczny i znani politycy – tak wyglądały obchody Święta Narodowego Kanady w Warszawie. Kraj klonowego syropu obchodzi 145 rocznicę powstania.

fot. GK

– W tym roku Kanada obchodzi 145 urodziny i mamy zaszczyt ugościć Państwa kilkoma specjałami kanadyjskimi, a mianowicie unikalnym winem, homarami i syropem klonowym – powiedział na otwarciu uroczystości ambasador Kanady w Polsce Daniel Costello. Na uroczystości przybyły setki gości, w tym wielu dyplomatów i polityków, m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i przewodniczący parlamentarnego zespołu kaszubskiego senator Kazimierz Kleina. Byli obecni także inni Kaszubi, m.in. znany działacz i twórca Eugeniusz Pryczkowski oraz prezes Radia Koszalin Piotr Ostrowski. Przybyli także dziennikarze Gazety Kaszubskiej, Gazety Kartuskiej i polonijnych mediów z Kanady oraz ekipy TVP i TVN.

Kaszubów zaproszono na wystawę fotografii, która pokazuje piękno obu spokrewnionych regionów – Kaszub i Barry’s Bay  w Kanadzie, gdzie mieszka kilkutysięczna mniejszość kaszubska. Wielki festyn, który odbył się  na terenie ambasady, był jednocześnie prezentacją kanadyjskich produktów i potraw. Okazuje się, że kraj ten słynie nie tylko z syropu klonowego, ale także jest jednym z największych na świecie eksporterów homarów. Coraz popularniejsze jest także wino z regionu Ontario oraz Kolumbii Brytyjskiej.

Kanada i Polska od kilku lat coraz silniej ze sobą współpracują, co udowodniła niedawna wizyta naszej delegacji z premierem na czele za oceanem. Spółka KGHM kupiła w Kanadzie największe złoża miedzi, zaś Kanadyjczycy wydobywają u nas gaz łupkowy. Dla Kaszubów Kanada jest szczególnym miejscem od czasu wielkiej emigracji w połowie XIX w.

Galeria

fot. GK


Tagi: , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze