Prezentacja Mùlków i Leksykonu Ziemi Żukowskiej

20 czerwca 2012r. | Drukuj

W 2009 roku Oddział ZK-P w Baninie powołał dziecięcy zespół folklorystyczny pod nazwą „Kaszëbsczé nótczi” nawiązującą do dawnego zespołu funkcjonującego przy SP w Banini. W 2012 roku zespół otrzymuje nazwę „Mùlczi”.

fot. nadesłane

Jako że jego próby odbywają się w Miszewie, do nazwy „Mùlczi” można także dodawać człon „z Miszewa”. Poprawny zapis rozszerzonej wersji to: „Mùlczi” z Miszewa. Wcześniejsza nazwa przeniesiona z poprzedniej – niestety, już nieistniejącej – grupy, która na początku 90-tych lat ubw. działała w Baninie. Pierwsze próby reaktywacji zespołu podjęto właśnie tam. Niestety, bez skutku. Z kolei w Miszewie udało się dzięki przychylności dyrekcji szkoły oraz aktywności dzieci i rodziców.

– Pragniemy, by nazwa „Kaszëbsczé nótczi” za jakiś czas odżyła znów w Baninie. Będzie tam budowana nowa szkoła. Może wówczas będą odpowiednie warunki, by dawny zespół mógł na nowo zaistnieć i odnosić sukcesy. Tymczasem grupa z Miszewa jest już całkiem odrębną formacją, dlatego otrzymuje nową nazwę. A „mùlk” to przecież ukochana osoba – wyjaśniał Eugeniusz Pryczkowski podczas uroczystości zatwierdzającej ten fakt powiązanej z koncertem zespołu. Spotkanie to nie mogło odbyć się gdzie indziej, jak w restauracji „Mùlk”. Zbieżność tychże nazw nie jest przypadkowa. Wszystkie są rezultatem wspólnej myśli działaczy z Banina. Właścicielem restauracji jest Dariusz Labudda – członek Zarządu oddziału, który jest jednym ze sponsorów strojów kaszubskich dla zespołu.

– Często bywam na różnych występach nie tylko kaszubskich grup. Muszę jednak stwierdzić, że ten występ malutkich dzieci podoba mi się najbardziej – stwierdził w rodzimym kaszubskim języku prof. dr hab. Stanisław Wrycza, kierownik Katedry Informatyki Ekonomicznej Uniwersytetu Gdańskiego, znawca języka angielskiego. Prof. Wrycza jest absolwentem Liceum Pedagogicznego w Żukowie. Pochodzi ze Stężycy.

Próby „Mùlków” odbywają się regularnie od ponad roku w Szkole Podstawowej im. Jana Trepczyka w Miszewie. Z uczniów tej szkoły rekrutuje się znaczna większość członków grupy. Są także pojedynczy uczniowie z Banina oraz Chwaszczyna. Zajęcia prowadzą Krystyna i Katarzyna Zalewskie. Kierownikiem zespołu jest Elżbieta Pryczkowska – nauczycielka języka kaszubskiego w tejże placówce. Prezes oddziału Witold Szmidtke w podziękowaniu za trud, który podejmują, wręczył im pierwsze egzemplarze nowej książki o tytule „Leksykon Ziemi Żukowskiej” związanej z 800-leciem Żukowa. Wydawcą publikacji również jest oddział w Baninie, który zrealizował to zadanie dzięki wsparciu Urzędu Gminy w Żukowie. Uroczystość była okazją do pierwszej prezentacji tego dzieła zawierającego 154 hasła o wybitnych i znanych postaciach, wydarzeniach historycznych, zabytkach architektonicznych itp. Ziemi Żukowskiej. Autorem publikacji jest Eugeniusz Pryczkowski.

Jan Dosz


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz