Konflikt o wydmy zakończony rozejmem

06 czerwca 2012r. | Drukuj

Konflikt o wydmy pomiędzy miastem Łeba a Gminą Smołdzino dzisiejszego popołudnia został zażegnany. Na szczęście obyło się bez ofiar, a strony doszły do porozumienia.

fot. Ewa Horanin

Konflikt rozpoczął się od konkursu ogłoszonego przez niemiecką fundację na sześć cudów nad Bałtykiem. Wydmy zostały  jednym z nich. Instytut – pomysłodawca konkursu, opisał ten cud natury jako wydmy należące do Łeby. Władze Smołdzina nie zgodziły się na takie potraktowanie , uważając , i słusznie , że wydmy ruchome wchodzą administracyjnie w teren ich gminy. Samorządowcy miasta Łeby wraz z Księstwem Łeby uważali jednakże , że od wielu lat wydmy są kojarzone z miastem Łeba.

Na plaży zachodniej o godzinie 11-tej świta księstwa Łeby przywitała przedstawicieli Gminy Smołdzino. Było naprawdę ostro , starły się wojska Księstwa i Smołdzina. Mediatorzy –Senator RP Kazimierz Kleina , Starosta Powiatu Lęborskiego Wiktor Tyburski oraz Dyrektor SPN Katarzyna Wożniak, aby zażegnać konflikt zaproponowali podpisanie przez obie strony paktu o nieagresji.

Strony konfliktu wraz z mediatorami symbolicznie ustawiły znaki drogowe oznajmiające , gdzie zaczyna się granica terytorialna Łeby a gdzie Smołdzina. Konflikt zażegano definitywnie przy kuflu piwa , smażonym na rożnie świniaku i przepysznym smołdzińskim chlebie. Niech żałują ci co nie byli.

Ewa Horanin


Opublikowano w: LęborkPublicystykaSłupskWiadomości
Tagi: , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz