Kolejne polskie foki wypuszczono do Bałtyku

05 czerwca 2012r. | Drukuj

Cztery foki szare zostały wypuszczone do Bałtyku na plaży w Słowińskim Parku Narodowym. Wśród fok są trzy samce urodzone w fokarium Stacji Morskiej w Helu – Laskorn, Lubek i Lugier oraz foka z oliwskiego ogrodu zoologicznego o imieniu Aron.

fot. Urząd Morski w Słupsku

Dzięki specjalnym nadajnikom zakupionym w ramach projektu prowadzonego przez WWF Polska we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim przez siedem miesięcy za pośrednictwem specjalnej mapy dostępnej na stronie wwf.pl i fokarium.pl będziemy mogli śledzić ich wędrówki. Nadajniki odpadną wraz ze zmianą sierści przez te zwierzęta. Śledzenie foczych wędrówek jest bardzo ważnym źródłem wiedzy o tempie i kierunkach ich przemieszczania się oraz o wyborze siedlisk.

Dzięki danym z ostatnich lat wiemy, że szczególnie ważnym miejscem dla fok są piaszczyste wysepki w rejonie Ujścia Wisły. W tym miejscu regularnie jest obserwowane stado fok. Zwierzęta wybrały ten zakątek z powodu jego izolacji od stałego lądu. Dzięki temu mogą one tam spokojnie odpocząć, nie niepokojone przez ludzi.

fot. Urząd Morski w Słupsku

Liczebność fok w ciągu ostatnich 25 lat znacznie wzrosła jednak wciąż jest to ¼ szacowanego stanu liczebnego gatunku z początku ubiegłego wieku. Stopniowy powrót zwierząt w rejon polskiego wybrzeża zawdzięczamy działaniom państw nadbałtyckich, które podpisały Konwencję Helsińską mającą na celu m.in. odtwarzanie i ochronę naturalnej bioróżnorodności naszego morza.


Opublikowano w: PublicystykaSłupskWiadomości
Tagi: , , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz