Wanoga norbertańska

28 maja 2012r. | Drukuj

W dniach od 4 do 6 maja odbyła się wanoga norbertańska. Na na jej trasie znalazło się Strzelno na Kujawach skąd do Żukowa sprowadzono norbertanki, Witów z dawnym klasztorem norbertańskim, Licheń, Góra św. Anny, Częstochowa, Włocławek.

fot. Jan Dosz

Organizacją zajął się Oddział ZK-P w Baninie wspólnie z Klubem Kaszubów w Wielkim Kacku. Wycieczka przyniosła wiele wspaniałych przeżyć oraz wiedzy na tematy związane z przeszłością norbertańską Żukowa oraz sanktuariów w Polsce. Niektórzy swe zadowolenie podkreślali wdzięcznością.

– Za przyjęcie nas do grona pielgrzymów, a przede wszystkim za życzliwość i gościnność w trakcie pielgrzymowania do miejsc Matki Chrystusa składamy serdeczne podziękowania i wyrazy wdzięczności – stwierdzili Barbara i Marian Szczodrowscy. Marian jest profesorem Uniwersytetu Gdańskiego, wybitnym germanistą, który równie pięknie mówi po kaszubsku.  Oboje zawsze chętnie biorą udział w wyprawach organizowanych przez O/ZKP w Baninie.

Wycieczka była czasem intensywnych warsztatów na tematy kaszubskie, zwłaszcza dotyczące norbertańskiej przeszłości Żukowa, ale także kultury kaszubskiej. Prowadzili je Elżbieta Pryczkowska oraz małżeństwo Jadwiga i Andrzej Kaszubowscy z Wielkiego Kacka. Oczywiście, zwiedzanie sanktuariów sprzyjało też zadumie religijnej. Śpiewano kaszubskie pieśni religijne, odbywały się także modły, również w intencji ludzi zasłużonych dla Kaszub.

– Nigdy nie spodziewałem się, że moja aktywność w ZKP będzie kiedyś w taki wzruszający sposób nagrodzona – napisał były prezes Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego prof. Brunon Synak, o którego zdrowie modlono się w czasie wycieczki.

Wanoga jest corocznym przedsięwzięciem kulturowo – integracyjnym banińskiego oddziału ZK-P. Po raz pierwszy trwała aż trzy dni. Przed dwoma laty zwiedzano Berlin i Pomorze Zachodnie. Wówczas starczyły dwa dni. W pozostałych latach były to jednodniowe wyprawy po Kaszubach. Co będzie w przyszłym roku – czas i pomysły Członków ZKP pokażą.

Jan Dosz


Tagi: ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz