Smołdzino i Łeba stoczą bitwę o wydmy

23 maja 2012r. | Drukuj

Chociaż wydmy znajdują się na terenie gminy Smołdzino, to Łeba czerpie większe korzyści z ich sąsiedztwa. Spór między władzami samorządowymi i mieszkańcami obu gmin trwa. I gdy na horyzoncie wciąż nie widać pokojowego rozwiązania, zapadła decyzja o wojnie! 6 czerwca odbędzie się wielka bitwa.

fot. nadesłane

Wszystko zaczęło się od ogłoszenia przez uniwersytet w Greifswaldzie konkursu na Sześć Cudów Świata. Do plebiscytu zgłoszono też wydmy ruchome, ze wzmianką, że leżą one koło Łeby. Wójt Gminy Smołdzino Pani Lidia Orłowska – Getler nie kryła swojego oburzenia. Wydmy ruchome leżą na terenie Gminy Smołdzino, więc jakim prawem podaje się Łebę! Z różnych wypowiedzi włodarza gminy jak i ripost burmistrza Łeby Andrzeja Strzechmińskiego wywiązała się „wojna na słowa i argumenty”.

Księstwo Łeba, które od wielu lat stara się promować Łebę, jej walory i malowniczość podchwyciło temat. Na początku maja w gminie Smołdzino spotkali się przedstawiciele obu miejscowości wraz z panującym obecnie księciem Zbyszkiem I zwanym Samozwańcem, aby rozstrzygnąć problem pokojowo. Niestety nie udało się. Żadna ze stron nie chciała przyznać racji przeciwnikowi. Tak oto zapadła decyzja, aby dnia 6 czerwca o godzinie 11-tej na plaży zachodniej w Łebie rozegrała się wielka bitwa o wydmy.

Władze samorządowe gminy Smołdzino zapowiadają stawienie się z mieszkańcami i bronienie swoich racji. Księstwo Łeba również szykuje oręż. Jak się zakończy ten niecodzienny spór?

Ewa Horanin


Opublikowano w: LęborkPublicystykaSłupskWiadomości
Tagi: , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze