40 lat diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej

17 maja 2012r. | Drukuj

19 maja Diecezja koszalińsko-kołobrzeska będzie świętować 40 lat swojego istnienia. Uroczystości odbędą się na stadionie Gwardii w Koszalinie. Z historią diecezji związana jest historia Kaszub, których część w przeszłości do niej należała.

fot. Sven Rosborn

Program obchodów przewiduje konferencję o. Antonello i o. Enrique, modlitwę z Najświętszym Sakramentem,  uroczystą Mszę Świętą oraz prezentację najważniejszych wydarzeń z życia diecezji. W trakcie spotkania odbędzie się także koncert uwielbienia w wykonaniu zespołu Gospel Rain. Wejście na stadion jest całkowicie darmowe, bez jakichkolwiek kart wstępu ani identyfikatorów.

Z okazji 40-lecia diecezji została przygotowana nowa, ponad dwumetrowa monstrancja, składająca się z trzech niezależnych elementów. Pomysł jej powstania zrodził się podczas rekolekcji w Słupsku. Niedługo potem został opracowany projekt oraz znalazła się osoba, która ufundowała jego zrealizowanie.  Jest to największa monstrancja w całej diecezji.

Diecezja koszalińsko-kołobrzeska powstała 28 czerwca 1972 r. z terenów diecezji berlińskiej i Prałatury Pilskiej i została włączona do metropolii gnieźnieńskiej. Pierwszym ordynariuszem został bp Ignacy Jeż.

Papież Jan Paweł II dwukrotnie zmieniał granice diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. W marcu 1992 bulla Totus Tuus Poloniae Populus wyłączyła z diecezji tereny na wschód od Słupska i Miastka, które przyłączono do diecezji pelplińskiej. Z diecezji gorzowskiej przyłączono wówczas okręg pilski z Piłą, Trzcianką i Krzyżem Wielkopolskim na czele. Od 1992 diecezja należy do metropolii szczecińsko-kamieńskiej. Kolejna zmiana granic diecezji miała miejsce w marcu 2004 kiedy dekanat złotowski przyłączono do nowej diecezji bydgoskiej.

[youtube_sc url=http://www.youtube.com/watch?v=EeoZ_bzllkw]

Najważniejszym wydarzeniem w dziejach diecezji była wizyta Jana Pawła II w maju 1991 r. Papież rozpoczynając czwartą pielgrzymkę do Ojczyzny wylądował na podkoszalińskim lotnisku w Zegrzu Pomorskim. Podczas wizyty w diecezji poświęcił gmach seminarium duchownego, nawiedził koszalińską katedrę skąd prowadził modlitwę różańcową transmitowaną przez Radio Watykańskie na cały świat, odprawił mszę polową dla wielkiej rzeszy diecezjan przed kościołem Ducha Świętego w Koszalinie i poświęcił Sanktuarium Maryjne na Górze Chełmskiej. Drugiego dnia pielgrzymki na lotnisku w Zegrzu Pomorskim papież spotkał się z Wojskiem Polskim i odleciał do Rzeszowa, aby kontynuować wizytę apostolską w Polsce.

Diecezja koszalińsko-kołobrzeska graniczy z sześcioma diecezjami (od zachodu z archidiecezją szczecińsko-kamieńską i diecezją zielonogórsko-gorzowską, od południa z archidiecezją poznańską i archidiecezją gnieźnieńską oraz od wschodu z diecezją bydgoską i diecezją pelplińską), a także od północy z Bałtykiem.


Opublikowano w: Wiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz