Kaszëbskô pipa w roli głównej

16 maja 2012r. | Drukuj

Już po raz szósty w Ostrzycach odbędą się Międzynarodowe Mistrzostwa Kaszub w Wolnym Paleniu Fajki „Kaszëbskô Pipa”. Nad pięknym Jeziorem Ostrzyckim u podnóża góry Wieżycy  nie zabraknie też pysznych specjałów kuchni i muzyki kaszubskiej.

fot. Mistrzostwa 2011/GOK Somonino

Celem imprezy, która odbędzie się 19 maja, jest propagowanie kultury palenia, zachowania dziedzictwa kulturowego Kaszub oraz promocja regionu, a szczególnie gminy Somonino. Pipa to po kaszubsku fajka. Mistrzostwa wygrywa ta osoba, która pali najwolniej. Zawody odbywają się pod okiem trenera. Zawody przebiegają w 2 kategoriach: palenie w fajce glinianej, kaszëbskô pipa oraz palenie w fajce drewnianej, pipa z klonu. Każdy z uczestników otrzyma specjalnie przygotowane na tę okazję fajki – ceramiczną i drewnianą, 3 gramy regionalnego tytoniu oraz 2 zapałki.

 Pod wielkim namiotem biesiadnym będzie można skosztować specjałów kuchni kaszubskiej, popróbować regionalnych przysmaków, posłuchać i potańczyć przy kaszubskich melodiach oraz poznać zwycięzców w najwolniejszym pykaniu.

Na ubiegłorocznych mistrzostwach, podczas trwania imprezy można było zażyć tabaki z największej na Kaszubach, kraju a może i na świecie tabakiery. Jej wymiary to: 2 m wysokości. Tabakierę wykonali Czesław Birr z Mściszewic oraz Czesław Bielicki z Miejscowości Trzy Rzeki gm. Przodkowo. Zwycięzca 2011 roku z fajki glinianej palił ponad 30 minut, natomiast z drewnianej ponad godzinę.


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem
LĘBORK STOLICĄ KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK

Najnowsze komentarze