Dystans 18 km i najlepsi pływacy świata

20 sierpnia 2012r. | Drukuj

Po raz drugi w Gdyni zorganizowany zostanie maraton pływacki. Tegoroczny będzie jednak różnił się znacząco od poprzedniego. Do Gdyni zjedzie 15 najlepszych zawodników świata, którzy zmagać się będą z wodami Bałtyku na długości 18 km.

fot. Trasa maratonu 2012/www.bctgdyniamarathon.pl

Najbardziej ekstremalne i prestiżowe zawody pływackie świata, organizowane przez Bałtycki Terminal Kontenerowy odbędą się między 24 a 26 sierpnia 2012 roku. – W czasie zawodów na plaży stanie trzy dniowe miasteczko BCT, a wyścig odbędzie się w dniu, w którym będą najbardziej sprzyjające warunki atmosferyczne oraz termiczne wody. W tegorocznej edycji, łączna pula nagród wynosi 28 000 USD. – informują organizatorzy. „Drugi rok z rzędu patronem maratonu jest Prezydent Gdyni – Pan Wojciech Szczurek. W tym roku po raz pierwszy patronatami objęli wydarzenie również Miasto Hel oraz Polski Związek Pływacki. Otrzymaliśmy także list poparcia z Kancelarii Prezydenta RP.” – powiedziała Dagmara Łuczka, rzecznik prasowy BCT GDYNIA MARATHON. Zawody pływackie nawiązywać mają do wspaniałej tradycji maratonów odbywających się w latach siedemdziesiątych na trasie Hel-Gdynia.

Rok temu gdy zaczęto organizować maratony prezes BCT, Krzysztof Szymborski powiedział – „Naszym głównym celem jest popularyzacja pływania długodystansowego na wodach otwartych i powrotu do tradycji organizowania zawodów w rejonie Zatoki Puckiej.” W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych 14 razy pływacy zmagali się z wodami Bałtyku. Między innymi zawody przebiegały na trasach Gdynia – Hel, Puck -Kuźnica, Westerplatte – Hel. Tegoroczna trasa będzie mierzyć 18 km, wezmą w niej udział wyselekcjonowani zawodnicy. Dotychczas zarejestrowali się m.in. Benjamin Konschack – mistrz Niemiec 2011 na 25 km i Australijczyk Trent Grimsey – zwycięzca prestiżowych zawodów King and Queen of the Sea rozegranych w Rio de Janeiro w 2011 roku oraz wicemistrz świata na dystansie 25 km z 2009 roku. Ze względu na dystans i formę, zawody będą zabezpieczone zgodnie z najwyższymi światowymi standardami jeden do jednego, co oznacza, że każdego zawodnika będzie zabezpieczać jedna łódź, w której znajdzie się ratownik, sędzia oraz trener.

Lista startowa jest już zamknięta. Zakwalifikowanych zostało pięć kobiet, w śród nich jedna Polka oraz dziesięciu mężczyzn. Wszyscy zawodnicy mają już doświadczenie w pływaniu na długich dystansach.


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
  1. Bogusław pisze:

    Bardzo interesujące. Szkoda tylko że nie mogę spróbować swoich sił na tym dystansie jako amator a liczba zawodników jest ograniczona do 15. W imię tzw bezpieczeństwa ogranicza się swobodę.

Dodaj komentarz