Rybacy: dorsze są zbyt tanie

13 maja 2012r. | Drukuj

Polskim rybakom nie opłaca się łowić dorszy. Wszystko za sprawą najniższych od wielu miesięcy cen. Jeszcze w grudniu ubiegłego roku za kilogram dorszy rybakom płacono nawet 9 zł. Dziś w niektórych portach cena spadła  do 3,50 zł.

fot. GK

Choć na razie rybaków zatrzymał w portach sztorm, większość armatorów już dziś zapowiada, że gdy pogoda się poprawi, kutry dalej będą stały w portach. Wszystkiemu winna jest cena dorszy.

– Przy tak niskiej cenie, czyli 3,50 zł nie zarabiamy nawet na paliwo, nie wspominając o pensjach – mówi Andrzej Świniarski, armator UST –117.

Ceny dorszy dramatycznie spadły z powodu zagranicznej konkurencji, która coraz śmielej wkracza do naszych portów. To że Duńczykom, Szwedom czy Łotyszom w przeciwieństwie do polskich rybaków opłaca się sprzedawać dorsze po 4 złote, nie świadczy wcale o pazerności naszych armatorów. Gdy cena dorszy sezonowa spada, wówczas  zagraniczni rybacy otrzymują  finansowe wsparcie od sowich rządów.

Rybacy nie kryją oburzenia, że najniższe od wielu miesięcy ceny dorszy w skupie nie przekładają się na ich cenę w sklepach. Bez względu na to, czy rybacy za kilogram dorszy otrzymywali 9 zł, czy jak teraz zaledwie 3,50 zł, cena w sklepie nie zmieniła się.  – To dowodzi, że państwo zamiast wydawać pieniądze na promocje jedzenia ryb, powinno pomóc rybakom eliminować pośredników – mówi Stanisław Godek, armator UST–60.

Minimalna cena, za która rybakom opłaca sprzedawać dorsze to 6 zł za kilogram. Armatorzy zapowiadają, że jeżeli cena nie wzrośnie, większość  jednostek nie będzie wypływać w morze. Rybacy nie wykluczają także blokady portów jeżeli ministerstwo rolnictwa, podobnie jak w innych krajach Unii,  nie zagwarantuje im ceny minimalnej dorszy.

fot. GK


Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz