Gmina Cewice górą w eliminacjach do Rodnô Mowy

09 maja 2012r. | Drukuj

8 maja w Lęborku odbyły się eliminacje powiatowe w ramach 41 Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mowa”. Po raz pierwszy laureatami we wszystkich kategoriach wiekowych były dzieci ze szkół z terenu gminy Cewice.

fot. Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Popowie

Uczestnicy przygotowali dwa utwory, które powstały w języku kaszubskim: wiersz oraz prozę (w całości lub fragment). Wykonanie każdego z uczestników oceniało trzyosobowe jury w składzie: Tomasz Fopke (przewodniczący jury, znany „kaszubski” artysta, śpiewak, poeta), Ryszard Wenta (Wicestarosta Powiatu Lęborskiego), Regina Szczupaczyńska (Prezes Stowarzyszenia św. Jakuba Apostoła w Lęborku). Mimo, że we wszystkich Szkołach Podstawowych z terenu gminy Cewice języka kaszubskiego dzieci uczą się dopiero od września 2011 roku, to efekty były wyraźnie widoczne podczas konkursu.

W kategorii gimnazjalistów I miejsce zajął Krystian Kreft z Gimnazjum w Cewicach, a II zajęła Katarzyna Cyman z Niepublicznego Gimnazjum w Bukowinie. W kategorii szkół podstawowych klasy I-III wszystkie miejsca na podium zajęły uczennice  Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Popowie – I miejsce Agnieszka Reszczyńska, II Natalia Bobrucka, III Maja Wenek.

W kategorii szkół podstawowych klasy IV-VI I miejsce zajęła Aleksandra Wenta ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Przerytem.Wśród najmłodszych (oddziały przedszkolne i zerówki) I miejsce zajęła Karolinka Mrosk z Łebuni. Na podium (bo pozostałe maluszki zajęły II miejsca) były Weronika  Tarnowska również z Łebuni oraz najmłodsza uczestniczka czteroletnia Julka Kwidzyńska z oddziału przy Niepublicznej Szkole Podstawowej w Popowie.

Wśród uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych pierwsze miejsce zajęła Edyta Darznik z II Liceum Ogólnokształcącego w Lęborku, natomiast wyróżnienie otrzymała Dorota Mielewczyk, również z II LO.

Lęborski konkurs zakończył się wycieczką do Słupska ufundowaną przez organizatorów eliminacji powiatowych. Laureaci wezmą udział w Turnieju Finałowym, który odbędzie się w Chmielnie 26-27 maja 2012 roku.

Galeria

fot. SP Przerytem


Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
  1. Mirek pisze:

    Wspaniala kompozycja do propagowania dalszej idei kaszubskiego jezyka i tradycji.Zycze dalszych sukcesow….Mirek Gdynia

Dodaj komentarz