Tłok na Bałtyku każdego dnia – ćwiczenia 10 państw

08 maja 2012r. | Drukuj

Na Bałtyku trwają największe manewry ratownicze – Baltic Sarex 2012. W ćwiczeniu uczestniczą jednostki pływające oraz samoloty i śmigłowce z 10 państw. Polska Marynarka Wojenna skierowała do ćwiczenia okręt ratowniczy ORP „Lech”, śmigłowiec ratowniczy Mi-14PŁ/R oraz Brzegową Grupę Ratowniczą. Manewry zakończą się w piątek, 11 maja.

fot. ORP Lech/www.militaryphotos.net

Na Bałtyku, każdej doby przebywa od 2500 do 3000 jednostek. Sprawia to, że akwen ten należy do jednych z najbardziej zatłoczonych mórz na świecie. Statystycznie rocznie na Bałtyku dochodzi do około 120 wypadków. Powyższa sytuacja wymaga zatem od międzynarodowych sił ratowniczych utrzymania ciągłej gotowości do reagowania w sytuacjach zagrożenia życia na morzu. Akcje ratownicze stanowią praktycznie element każdych ćwiczeń krajowych i wielonarodowych. Prowadzone są także ćwiczenia, których scenariusze przewidują prowadzenie dużych, kompleksowych, międzynarodowych operacji SAR na wypadek wystąpienia katastrofy masowej, w której niezbędne jest użycie potencjałów ratowniczych wielu państw. Takim właśnie ćwiczeniem jest coroczny BALTIC SAREX, którego zasadnicza część to tzw. MULTISAREX polegający na przećwiczeniu masowej ewakuacji ludzi z zagrożonej jednostki pasażerskiej.

Dzisiaj (wtorek, 8 maja) rozpoczęła się faza morska manewrów Baltic Sarex 2012. Ćwiczenie jest prowadzone w rejonie duńskiej wyspy Bornholm. Uczestniczy w nim ponad 30 specjalistycznych jednostek pływających, samoloty i śmigłowce reprezentujących 10 państw, w tym: Danię, Estonię, Finlandię, Francję, Litwę, Łotwę, Niemcy, Polskę, Rosję oraz Szwecję. Dodatkowo przebieg manewrów będą obserwowali przedstawiciele Norwegii. Polska Marynarka Wojenna do udziału w Baltic Sarex 2012 skierowała okręt ratowniczy ORP „Lech” z 3. Flotylli Okrętów w Gdyni i specjalistów z Brzegowej Grupy Ratowniczej oraz śmigłowiec ratowniczy Mi-14PŁ/R z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie. W ćwiczeniu uczestniczyć będzie również polska jednostka Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa m/s Pasat typu SAR 3000. Działania samolotów i śmigłowców podczas prowadzenia akcji ratowniczych na morzu wspierać będzie samolot wczesnego ostrzegania i kontroli powietrznej AWACS.


Tagi: , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz