Mistrz grzybiarstwa z Kępic

25 września 2010r. | Drukuj

Waldemar Budzyński z Kępic został Mistrzem Polski w zbieraniu grzybów. Mistrzostwa grzybiarzy zorganizowano już po raz czwarty w Korzybiu w powiecie słupskim. To jedyna taka impreza w kraju.

Choć mistrzostwa Polski w zbieraniu grzybów zorganizowano w Korzybiu, które mieszkańcom regionu kojarzy się właśnie z grzybami, nie tylko nazwa miejscowości miała tu znacznie,  ale także jej położenie.

– Pomorskie lasy, a szczególnie tutejsze, są rozległe i pełne grzybów, dlatego jest to najlepsze miejsce na taką imprezę – mówi Piotr Mazur, organizator mistrzostw.

Do Korzybia przyjechali miłośnicy grzybobrania z całej Polski. Sto hektarów lasu i dwie godziny na poszukiwanie głównie prawdziwków. Mimo olbrzymiej liczby grzybiarzy, każdy pewny był, że wróci z pełnym koszem grzybów.

Sposobów na zebranie pełnego kosza grzybów w zaledwie kilkadziesiąt minut jest wiele.

– Przede wszystkim trzeba zbierać spokojnie i powoli. No i  zawsze trzeba mieć słońce za plecami, żeby nie oślepiało i lepiej oświetlało grzyby – mówią konkurujący w mistrzostwach.

W mistrzostwach rywalizowali grzybiarze z całego kraju. / fot. GK

W grzybobraniu wzięła udział ponad sekta zawodników. Jedni z miłości do grzybów inni dla zdrowia, bo – jak dodają uczestnicy zabawy – podczas grzybobrania można podziwiać przyrodę, relaksować się i zadbać o kondycję i dobrą figurę.

Grzybiarze  startowali w mistrzostwach indywidualnie i drużynowo. Trzyosobowe zespoły mogły zbierać tylko prawdziwki. Indywidualni grzybiarze mieli większe pole do popisu. – Można zbierać  borowiki, podgrzybki, maślaki, kozaki, kurki i rydze – wyjaśnia Ryszard Roda, z-ca nadleśniczego Nadleśnictwa Warcino.

Mistrzem Polski w grzybobraniu został Waldemar Budzyński z Kępic, który w ciągu dwóch godzin zebrał sześć kilogramów grzybów. Królową grzybiarzy jest Maria Skwierka z Korzybia, która znalazła borowika ważącego ponad ćwierć kilograma!


Opublikowano w: Wiadomości
Tagi:

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem

Najnowsze komentarze