Mistrz grzybiarstwa z Kępic

25 września 2010r. | Drukuj

Waldemar Budzyński z Kępic został Mistrzem Polski w zbieraniu grzybów. Mistrzostwa grzybiarzy zorganizowano już po raz czwarty w Korzybiu w powiecie słupskim. To jedyna taka impreza w kraju.

Choć mistrzostwa Polski w zbieraniu grzybów zorganizowano w Korzybiu, które mieszkańcom regionu kojarzy się właśnie z grzybami, nie tylko nazwa miejscowości miała tu znacznie,  ale także jej położenie.

– Pomorskie lasy, a szczególnie tutejsze, są rozległe i pełne grzybów, dlatego jest to najlepsze miejsce na taką imprezę – mówi Piotr Mazur, organizator mistrzostw.

Do Korzybia przyjechali miłośnicy grzybobrania z całej Polski. Sto hektarów lasu i dwie godziny na poszukiwanie głównie prawdziwków. Mimo olbrzymiej liczby grzybiarzy, każdy pewny był, że wróci z pełnym koszem grzybów.

Sposobów na zebranie pełnego kosza grzybów w zaledwie kilkadziesiąt minut jest wiele.

– Przede wszystkim trzeba zbierać spokojnie i powoli. No i  zawsze trzeba mieć słońce za plecami, żeby nie oślepiało i lepiej oświetlało grzyby – mówią konkurujący w mistrzostwach.

W mistrzostwach rywalizowali grzybiarze z całego kraju. / fot. GK

W grzybobraniu wzięła udział ponad sekta zawodników. Jedni z miłości do grzybów inni dla zdrowia, bo – jak dodają uczestnicy zabawy – podczas grzybobrania można podziwiać przyrodę, relaksować się i zadbać o kondycję i dobrą figurę.

Grzybiarze  startowali w mistrzostwach indywidualnie i drużynowo. Trzyosobowe zespoły mogły zbierać tylko prawdziwki. Indywidualni grzybiarze mieli większe pole do popisu. – Można zbierać  borowiki, podgrzybki, maślaki, kozaki, kurki i rydze – wyjaśnia Ryszard Roda, z-ca nadleśniczego Nadleśnictwa Warcino.

Mistrzem Polski w grzybobraniu został Waldemar Budzyński z Kępic, który w ciągu dwóch godzin zebrał sześć kilogramów grzybów. Królową grzybiarzy jest Maria Skwierka z Korzybia, która znalazła borowika ważącego ponad ćwierć kilograma!


Opublikowano w: Wiadomości
Tagi:

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze