Trzynaście filmów powalczy o Złote Lwy

07 maja 2012r. | Drukuj

Podczas 37. Gdynia Film Festival, który rozpoczął się 7 maja i potrwa do 12 maja, będzie można nie tylko poznać wyniki konkurs o Wielką Nagrodę Złotych Lwów. Organizatorzy przygotowali bogaty program nie tylko dla „ludzi z branży”, ale również dla szerokiej publiczności.

fot. 36. FPFF/www.festiwalgdynia.pl

 Do Konkursu Głównego zgłoszono ponad 30 filmów. Wybrano 13 tytułów, które powalczą o Wielką Nagrodę Złotych Lwów. Szanse na laury będą mieli też młodzi filmowcy – najlepsza etiuda fabularna zdobędzie w Konkursie Młodego Kina Nagrodę im. Lucjana Bokińca, natomiast najlepszy film Przeglądu Polskiego Kina Niezależnego wybiorą widzowie w plebiscycie publiczności. Platynowe Lwy – nagrody specjalne przyznawane za całokształt dokonań twórczości – po raz pierwszy otrzymają nie reżyserzy, ale dwaj wybitni operatorzy – Jerzy Wójcik i Witold Sobociński.

 Festiwalowe projekcje to nie tylko konkursy, ale także pokazy w Panoramie Polskiego Kina, sekcje: „Polonica” z filmami zagranicznymi, wyprodukowanymi z udziałem polskich twórców, „Czysta klasyka” z arcydziełami rodzimej kinematografii zrekonstruowanymi cyfrowo i „Dzieła nieznane”, w której organizatorzy przypomną nieco zapomniane już filmy znakomitych reżyserów. W sekcji „Na horyzoncie: Rumunia” pokazane zostaną najciekawsze, nagradzane na najważniejszych światowych festiwalach rumuńskie filmy ostatnich lat.

Na plaży miejskiej w Gdyni odbędzie się plener filmowy „Film od morza”, w tym roku pod hasłem „Fair play” o tematyce piłkarskiej, które przygotują widzów na emocje związane ze zbliżającymi się mistrzostwami Euro 2012. Projekcje o 21.30 od 9 do 11 maja. Jak co roku podczas festiwalu zaprezentowane zostaną krótkie metraże twórców związanych z Gdynią. Projekcje „Filmów z Gdyni” odbędą się 10 maja w Multikinie. Początek – godz. 13.00.

 Podobnie jak w 2011 r. widzowie będą mogli uczestniczyć w serii mistrzowskich lekcji z filmowcami Sydem Fieldem, nazywanego hollywoodzkim „guru scenarzystów” oraz znakomitym konsultantem scenariuszowym – Christophera Voglera.

 Gdynia Film Festival to także wystawy. W Teatrze Muzycznym będzie można obejrzeć „Plakaty do filmów, których nie było” autorstwa Andrzeja Dudzińskiego, który z pasją tworzy plakaty do filmów, które nigdy nie powstały, a w Muzeum Marynarki Wojennej Henryk Pietkiewicz zaprezentuje „Portrety” – kolejną już na gdyńskim festiwalu serię zdjęć osób związanych z polską kinematografią.

 Gdyński festiwal to także „Gdynia Dzieciom”, poza siedzibą festiwalu, zawita do: Elbląga, Tczewa, Lęborka i Cieplewa. Kolejnym przeznaczonym dla najmłodszych projektem jest „Uśmiechnij się”. Na specjalnej, wersji festiwalowego plakatu Marek Wysoczyński – twórca Światowego Archiwum Uśmiechów – będzie zbierał „uśmiechnięte” autografy uczestników 37. GFF, a mali pacjenci Szpitala Miejskiego w Gdyni rysować będą uśmiechy wraz z Prezydentem Miasta Wojciechem Szczurkiem i gościem specjalnym.

 Na widzów czeka także seria specjalnych pokazów filmowych oraz pierwsza edycja Gdynia Beach Polo Cup – charytatywnego meczu polo, który rozegrany zostanie na gdyńskiej plaży.


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz