Podejrzyj przez wizjer gdyńską historię

24 kwietnia 2012r. | Drukuj

W Miejskiej Informacji w Gdyni stanęło urządzenie pokazujące w oryginalny sposób prawie cała historia gdyńskiej kolei oraz bogatą dokumentację fotograficzną i filmową modernizacji dworca. Stylizowany na lata 20. XX w. fotoplastikon będzie służył mieszkańcom i turystom.

mat. prasowe

Inicjatorem pomysłu jest Miasto Gdynia oraz Polskie Koleje Państwowe SA. Zapomniane , a niektórym w ogóle nie znane urządzenie powraca opowiadając historię gdyńskiej kolei i modernizację dworca. Wewnątrz fotoplastikonu znajduje się zdjęcia oraz filmy, które można podejrzeć przez specjalne okulary. Do końca maja fotoplastikon będzie w Miejskiej Informacji (ul. 10 Lutego 24 ), od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-18.00, a w weekendy w godz. 9.00-16.00. Od czerwca zamieszka  na stałe na dworcowym holu, opowiadając swoją historię pasażerom odwiedzającym Wybrzeże.

W przyszłości przez okulary fotoplastikonu będzie można obejrzeć np. atrakcje turystyczne Gdyni czy kalendarz imprez.

 Pierwszy fotoplastikon na świecie nosił dumną nazwę Kaiser-Panorama i powstał w Niemczech. Miał kształt 25-bocznego bębna o średnicy 3,7 metra, zbudowany był z trójwarstwowej sklejki pokrytej orzechową okleiną.  Na każdym z bogato zdobionych boków znajdowały się mosiężne lornety, przez które oglądać można było w trójwymiarze zdjęcia egzotycznych krajów i europejskich stolic. Fotoplastikon dziś znany jest tylko nielicznym. W pierwszej połowie XX wieku przegrał z kinem, które zawładnęło masową wyobraźnią.

fot. wikipedia.pl/August Fuhrmann-Kaiserpanorama


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz