Gdynia przyznała prawie 1 mln zł na zabytki

23 kwietnia 2012r. | Drukuj

Gdynia przyznała prawie 1 mln złoty dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków na terenie miasta. Głównie „świeżego” wyglądu nabierze Śródmieście.

fot. www.modernizmgdyni.pl/Dom Żeglarza Polskiego

Gdynia stosunkowo jest miastem młodym, większość zabytków pochodzi z dwudziestolecia międzywojennego. Zabytki znajdują się głównie w dzielnicach centralnych. Najwięcej zlokalizowanych jest w Śródmieściu: budynki portowe i użyteczności publicznej oraz kościoły, kamienice, budynki z czasów wsi i letniska. Również zabytków doszukiwać się można w willach i pensjonatach na Kamiennej Górze oraz w Orłowie. Zabytki przetrwały praktycznie w oryginalnej postaci, nienaruszone przez działania wojenne. Te, które zostały zniszczone, zostały w okresie powojennym odbudowane – Zespół Hal Targowych. Większość przyznanych dotacji wykorzystanych zostanie na remont elewacji frontowych czy dachu.

Dziesięć kamienic na ulicy Świętojańskiej zostania wyremontowanych od frontu. Renowację głównych drzwi przejdzie Parafia pod wezwaniem Św. Mikołaja przy ul. Św. Mikołaja 1. Jedno z wyższych dofinansowań – prawie 174 tys. złotych – przyznanych zostało Willi „Szczęść Boże” przy ul. I Armii Wojska Polskiego 6, gdzie przeprowadzony zostanie remont dachu i okien. Wszystkie zabytki Gdyni wpisane są do rejestru zabytków nieruchomych. Styl, który cechuje Gdynię to modernistyczny, czyli w skrócie funkcjonalny.


Tagi: ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze