Na tle Polski wygrywa Gdynia

23 kwietnia 2012r. | Drukuj

Gdynia okazała się najbardziej energooszczędną gminą w Polsce. Zajęła pierwsze miejsce w IV edycji organizowanym przez Krajową Agencję Poszanowania Energii S.A. Zwyciężyła wśród gmin powyżej 100 tys. mieszkańców.

mat. prasowe

Podstawowym kryterium w konkursie była skala oszczędności energii w 2011 r. w porównaniu do lat 2009 i 2010. Na zwycięstwo Gdyni złożyła się termodernizacja pięciu budynków szkolnych, gdzie w ciągu dwóch lat udało się zaoszczędzić 1 226 MWh (226 MWh w 2010 r. oraz 1 000 MWh w 2011 r.)  i  ok. 400 tys. zł. Emisja CO2 spadła o 482 tony. Również komunikacja miejska Gdyni, która przyczynia się do spadku emisja CO2 i zużycia energii elektrycznej. – W 2010 r. zakupiono 15 nowoczesnych trolejbusów firmy Solaris. Dodatkowo Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni przebudowało pięć autobusów marki Mercedes na trolejbusy. Pojazdy wyposażone są w energooszczędny napęd, który pozwala przejechać 5 km bez zasilania sieciowego. Dzięki tym przedsięwzięciom udało się zmniejszyć w ciągu dwóch lat zużycie energii elektrycznej o 2,5 MWh (obniżenie zużycia energii elektrycznej o 19,6%). Emisja CO2 spadła o 2,3 tony – informują urzędnicy zwycięskiej Gminy.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej zakupiło cztery autobusy na CNG (sprężony gaz ziemny) marki MAN, w których emisja cząstek pyłu zawieszonego (uwalnianych do atmosfery podczas spalania i niebezpiecznych dla zdrowia), w porównaniu do autobusów na olej napędowy została zredukowana o 99%. Natomiast emisja CO2 spadła o 20%. – dodają laureaci I-go miejsca. Dodatkowo wśród 5300 uczniów i nauczycieli gdyńskich szkół objętych programem termomodernizacji przeprowadzono kampanię informacyjno-edukacyjną kształtującą proekologiczne postawy. Uczono, jak prawidłowo użytkować zainstalowane urządzenia grzewcze.

 


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz