Ciekawe lekcje i warsztaty

20 kwietnia 2012r. | Drukuj

Ucz się przez zabawę, poznawaj przez doświadczenia. Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich zaprasza do udziału w imprezach oraz lekcjach i warsztatach muzealnych. Zajęcia między innymi z tkactwa, malarstwa na szkle czy haftu.

www.muzeum-wdzydze.gda.pl

Lekcje i warsztaty muzealne organizowane są od maja do września, od wtorku do niedzieli. Program edukacyjny przygotowywany jest pod grupy zorganizowane i indywidualnych zwiedzających. Uczestnicy lekcji i warsztatów wszystkie samodzielnie wykonane wyroby pozostawiają sobie na pamiątkę. Skorzystać można między innymi z:

1. Lekcja języka kaszubskiego

W czasie lekcji poznać można podstawy języka kaszubskiego, poznać alfabet – dowiedzieć się m.in. o panujących różnicach między pisownią liter kaszubskich i polskich. Zapoznać się z podstawowym słownictwem kaszubskim oraz próbować pisać po kaszubsku ze słuchu.

www.muzeum-wdzydze.gda.pl

2. Toczenie naczyń na kole garncarskim

Do dyspozycji są dwa koła garncarskie o napędzie nożnym. Przy pomocy instruktora nauczyć się można obsługi koła i uformować gliniane naczynia.

www.muzeum-wdzydze.gda.pl

3. Tradycyjne zajęcia wiejskie

Zajęcia polegają na mieleniu tabaki, zboża w żarnach, noszeniu wody w nosidłach, tłuczeniu zboża w stępie, praniu i maglowaniu, tkaniu szmaciaka i obróbki drewna.

www.muzeum-wdzydze.gda.pl

4. Zajęcia w zabytkowej szkole

Na zajęciach można poznać szkołę z okresu międzywojennego oraz historię szkolnictwa na Pomorzu. Nauczyć się pisać gęsim piórem, gryflem na kamiennej tabliczce, lub stalówką. Uczestnicy wraz z nauczycielem śpiewają „Kaszëbsczé nótë”.

www.muzeum-wdzydze.gda.p

To tylko kilka z wielu zajęć oferowanych przez muzeum. Ponadto na terenie Parku znajduje się 50 zabytków budownictwa, dawna architektura i kultura Kaszub i Kociewia od XVII do XX wieku.

 

 


Tagi: , , , , , , , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz