Skandal – zabytkowa latarnia trafiła na złom

19 kwietnia 2012r. | Drukuj

Słynna gdańska latarnia morska z 1843 roku zniknęła bezpowrotnie. Okazuje się, że została dwa tygodnie temu przetopiona w hucie, do której oddał ją gdyński Urząd Morski. Latarnia w Nowym Porcie nie była wpisana do rejestru zabytków.

fot. Urząd Morski w Gdyni

Małą latarnię (miała 12,5 metra) rozebrano  dwa tygodnie temu z powodu remontu falochronu. Gdańszczanie i turyści sądzili, że została zdemontowana jedynie na czas prac budowlanych. Okazało się jednak, że latarnię pocięto na kawałki i przetopiono w hucie w Katowicach. Zgodę na to wydał  Marian Kwapiński, pomorski konserwator zabytków w Gdańsku. Latarnie z 1843 r. nie była bowiem wpisana do rejestru zabytków. Mieszkańcy mówią, że to skandal. Tymczasem pracownicy Urzędu Morskiego zapewniają, że po zakończeniu prac hydrotechnicznych na falochronie stanie nowa latarnia. Marcin Tymiński, rzecznik pomorskiego konserwatora twierdzi, że urząd planował wpisanie latarni do rejestru, ale nie zdążył. – To niezrozumiałe tłumaczenie, bo sam konserwator wydał zgodę na zniszczenie obiektu, który bezsprzecznie był zabytkiem techniki – mówi pani Barbara, która od lat zbiera pocztówki starego Gdańska. Wiele z nich przedstawia właśnie  tę latarnie, która uchodziła za najstarszą na południowym Bałtyku.

fot. Urząd Morski w Gdyni

 

fot. Archiwum: Niemiecka pocztówka z początku XX w.


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu: 2 (dodaj własny »):
  1. ewa pisze:

    2,5 metra ??? miniatura ?

  2. postr pisze:

    zgubiła się jedynka z przodu :)

Dodaj komentarz