Odkryli ślady średniowiecznej baszty [ZDJĘCIA]

20 kwietnia 2012r. | Drukuj

Pozostałości średniowiecznej baszty odkryto podczas prac przy rozbudowie lęborskiego ratusza. Po rozbiórce garaży pomiędzy skrzydłem magistratu i budynkiem Straży Miejskiej spod ziemi wyłoniły się pozostałości fundamentów z XIV w.

fot. GK

Wcześniej w miejscu tym stał budynek mieszkalny z początku XX wieku. Po zdjęciu niewielkiej warstwy ziemi, odsłonięte zostały fragmenty fundamentów średniowiecznej baszty nr 2. Fundament położony został z otoczaków, nieobrobionych dużych kamieni polnych i scalony zaprawą wapienną. Znalezione ślady pozwalają częściowo oszacować rozmiary dawnej strażnicy.

Archeolodzy nie są zaskoczeni tym odkryciem. Wschodnia część ratusza ustawiona jest na linii dawnych obwarowań Lęborka. Dwa lata temu, również podczas rozbudowy, badania odsłoniły fundamenty baszty łupinowej, która przed wiekami broniła wstępu do miasta.

Nowa część ratusza będzie trzypiętrowym budynkiem o powierzchni 182 metrów kwadratowych. W środku powstaną biura  m.in. dla pracowników Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej, który obecnie znajduje się w budynku przy ulicy Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prace mają być zakończone do końca 2012 roku. Ich koszt wyniesie 873 tys. zł.

Galeria

fot. GK


Opublikowano w: LęborkPublicystykaWiadomości
Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
  1. Król Jakub Wielki pisze:

    A tak pięknie się zapowiadało. Wódz kręcił jak zwykle swój loczek długopisem i dumał nad przyszłością grodu, w którym rządzą podpalacze figurujacy jako słupy w różnych firmach rejestrowanych bezmyślnie rzez KRS. Dumał czy ich kiedykolwiek złapią i czy potrzebny nam komendant z Ustki, ale nic nie wydumał. Panie „bambaryła” poddaj się pan ambitnie do dymisji, to będzie innym łatwiej. Nie wyszło w Sejmie to i tu nie wyjdzie, nie ma szans, a loczek to kręć se pan w domu, choćby nawet pogrzebaczem.

Dodaj komentarz