Przechodnie w Rumi czytają na głos książki

11 kwietnia 2012r. | Drukuj

Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi włącza się do ogólnopolskiej akcji i organizuje rumskie 5 minut dla książki. Mieszkańcy Rumi będą zachęcani do wspólnego przeczytania fragmentu książki na głos. W akcji swój udział zadeklarował zastępca Burmistrza Miasta Rumi, Marcin Fuchs.

fot. blog 5minutdlaksiazki

Druga edycja akcji „5 minut dla książki”, organizowana pod hasłem „Czytamy pod chmurką” odbędzie się co najmniej w dwudziestu miastach Polski. 22 kwietnia 2012 r. o godzinie 17.00, w Światowy Dzień Książki, wszyscy miłośnicy literatury zbiorą się by zachęcać przechodniów do wspólnego przeczytania wybranego fragmentu książki oraz by zachęcać do odwiedzenia lokalnych bibliotek. Zwycięski fragment książki zgłosiła Aleksandra Zawalska-Hawel. – Gdy zastanawiałam się nad tym, jaki fragment polskiej książki moglibyśmy odczytać, najpierw przyszedł mi na myśl „Poemat o mowie polskiej”. Szybko jednak uznaliśmy, że poezja stanowi zbyt wymagającą materię literacką na potrzeby takiej akcji. Wówczas przypomniała mi się dość zabawna książka, którą czytałam jeszcze jako nastolatka – wspomina Aleksandra Zawalska-Hawel, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach Śląskich. Ostatecznie w drugiej edycji odczytany zostanie wycinek z książki „Przyślę panu list i klucz” Marii Pruszkowskiej, który szybko zyskał uznanie organizatorów. – To książka, która chyba najlepiej ukazuje stosunek do literatury, jaki łączy uczestników akcji – wyznaje Kamil Świątkowski z serwisu PrzyKominku.com.

W Rumi akcję wspólne czytanie poprowadzi zastępca Burmistrza Miasta Rumi, Marcin Fuchs. – Mamy nadzieję, iż to wydarzenie spotka się z zainteresowaniem mieszkańców naszego miasta i że stanie się to zachętą do organizacji kolejnych tego typu akcji – informują organizatorzy rumskiej akcji, Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi. – Spotykamy się na schodach przed głównym wejściem do Galerii Rumia przy ul. Sobieskiego 14 A 22 kwietnia 2012 r. o godz. 17:00 a najlepiej chwilkę przed godziną 17 – dodają pracownicy MBP w Rumi. Do godziny 17:00 rozdawane będą przechodniom wydruki zawierające fragmenty książki. Punktualnie o 17:00 na dany sygnał zebrani rozpoczną wspólne czytanie.

 „5 minut dla książki” to cykl wydarzeń promujących czytelnictwo zainicjowany przez serwisy internetowe Granice.pl, DuzeKa.pl, PrzyKominku.com, organizowany wspólnie z przedstawicielami środowisk lokalnych, bibliotekarzami, księgarzami oraz animatorami kultury. W jego ramach co kwartał w wielu miastach Polski organizowane są plenerowe spotkania miłośników książki, które stanowią okazję do przypomnienia o znaczeniu literatury w codziennym życiu. Celem akcji jest promocja czytelnictwa poprzez zachęcanie przechodniów, którzy będą świadkami wydarzenia, do sięgnięcia po dobrą lekturę.


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze