100 kaszubskich mszy

10 kwietnia 2012r. | Drukuj

15 kwietnia w kościele parafialnym w Chwaszczynie o godz. 15.00  odprawiona zostanie 100. msza kaszubska. Jej regionalną oprawę zapewni zespół „Kaszubki”, działający przy miejscowym Kole Gospodyń Wiejskich.

fot. chwaszczyno.pl

– Rozpoczęliśmy w styczniu 2004 roku- mówi Tomasz Fopke, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Chwaszczynie, pomysłodawca kaszubskich mszy w tej miejscowości. – Ówczesny proboszcz, ks. Czesław Jakusz- Gostomski z entuzjazmem podszedł do tej inicjatywy. Podobnie jego następca,  ks. Piotr Gruba, i kolejni księża wikariuszowie. Wokół naszych mszy przez lata zgromadziło się ponad stuosobowe grono osób zaangażowanych w ich organizację.

Dzięki tym mszom (potrzebie grupowego ćwiczenia śpiewu kaszubskich pieśni religijnych), powstały nowe zespoły muzyczne: „Kaszubki” z Chwaszczyna i chór  „Strzelenka” z Tuchomia.  Wspólnie też od kilku lat wyruszamy na Kaszubską Pielgrzymkę Pieszą do Sianowa na odpust MB Królowej Kaszub. Co miesiąc inna grupa przygotowuje oprawę liturgiczną: czytania, modlitwę wiernych, śpiewy międzylekcyjne i pieśni. Obok „Kaszubek” i „Strzelenki” w mszach biorą czynny udział: Zespół Wokalno- Instrumentalny „Stolem”, Gminna Orkiestra Dęta, przyparafialne grupy oazowe i kręgi rodzin, młodzież i dzieci szkolne uczące się kaszubskiego, strażacy, panie z kół gospodyń wiejskich z Chwaszczyna i Tuchomia, zrzeszeńcy, którzy koordynują kolejne roczne cykle mszy. Raz, dwa razy w roku gościmy wykonawców z innej części Kaszub. Poszczególne teksty modlitwy wiernych przygotowuje Ludmiła Gołąbek, która również pełni rolę przewodniczki wiernych podczas liturgii, a korzystamy z kaszubskiego lekcjonarza, autorstwa Eugeniusza Gołąbka.

– To najbardziej rozśpiewana po kaszubsku parafia na całym świecie-  dodaje z dumą prezes chwaszczyńskiego ZK-P. – Na każdej mszy wierni otrzymują teksty pieśni, które prowadzą zespoły. Nie znam takiej drugiej parafii, gdzie wykonywanych jest tyle pieśni po kaszubsku. Wiele z nich miało w Chwaszczynie swoje premiery.

Nic dziwnego. W samym Chwaszczynie mieszkają i piszą kaszubskie pieśni: Ludmiła Gołąbek, Eugeniusz Gołąbek, Kazimierz Jastrzębski, Tomasz Fopke i Karol Krefta. Na potrzeby kaszubskich mszy w Chwaszczynie wykonawcy sięgają także do utworów klasyków: Jana Trepczyka i Antoniego Peplińskiego. Ze współcześnie tworzących nie-chwaszczynian, których pieśni można usłyszeć w Chwaszczynie wymienić można m.in. kompozytorów: Witosławę Frankowską z Wejherowa, Wacława Kirkowskiego z Sianowa, Jerzego Stachurskiego z Czeczewa i autora tekstów Eugeniusza Pryczkowskiego- z Banina.

– Bywało, że do proboszcza przychodzili na skargę. Bo nie zrozumieli, co się mówi, śpiewa. Sprowadzili się do naszej wsi z miasta. Poszli na mszę i… zauważyli, że są na Kaszubach. Dotarło do nich, że ktoś był tu wcześniej niż oni. Ktoś, kto ma swój język i kulturę. Ktoś, kto nie chce ulec kulturowej globalizacji.- mówi Fopke. Często przyjeżdżają na nasze kaszubskie msze osoby z innych parafii. Pytają, czy mogą zabrać do domu teksty modlitw i pieśni. Oczywiście, że tak- zawsze odpowiadam.

ZK-P Chwaszczyno


Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze