MTK: SKM przymierza się do budowy drugiego toru

06 kwietnia 2012r. | Drukuj

Szybka Kolej Miejska przymierza się do budowy dodatkowego toru, tym samym zwiększenia częstotliwości pociągów w kierunku Wejherowa. Mieszkańcy Małego Trójmiasta Kaszubskiego (MTK) szybciej i częściej dojada do aglomeracji większych miast.

fot. archiwum

Zarząd SKM dostrzega rozwój miast Rumi, Janowa i Wejherowa. Wychodząc naprzeciw potrzebom komunikacyjnym mieszkańcom MTK chce rozbudować torowisko. – Widzimy, że Wejherowo, Rumia, Reda bardzo intensywnie się rozwijają. Powstaje tutaj coraz więcej osiedli, które funkcjonują po części jako sypialnia. Sporo osób mieszkających w tych rejonach pracuje w dużym Trójmieście, co zresztą widać na drogach. Chcemy skusić pasażerów, żeby odstawili samochody i korzystali z SKM – mówi Katarzyna Wierzbowska, naczelnik Wydziału Inwestycji i Rozwoju SKM. Na dzień dzisiejszy dwa tory SKM kończą się w Rumi Janowie.

Dalej do Wejherowa prowadzi już tylko jeden tor. Szybka Kolej Miejska korzysta na tym odcinku z torów dalekobieżnych, po których jeżdżą też pociągi innych przewoźników, co z kolei koliduje z wprowadzeniem dodatkowych pociągów. Rozwiązaniem ma być dodatkowy tor bądź rozwiązania techniczne – Chodzi o przygotowanie wstępnego studium wykonalności dla inwestycji, która pomoże nam zwiększyć przepustowość na tym odcinku. Chcemy rozpatrzyć kilka możliwych wariantów – budowa jednego toru, dwóch, a może inne, lżejsze rozwiązania, np.: budowa rozjazdów na odpowiednich odcinkach, czy zamontowanie samoczynnej blokady liniowej na istniejących liniach należących do PKP PLK – tłumaczy Katarzyna Wierzbowska. Spółka Szybkie Koleje Miejskie złożyła wniosek o dofinansowanie z Unii Europejskiej w Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego. Po przeprowadzeniu szerokich badań będzie wiadomo, które rozwiązanie zostanie wykorzystane.


Opublikowano w: WejherowoWiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz