Zgłoszenie fikcyjnej kradzieży to przestępstwo

05 kwietnia 2012r. | Drukuj

Policja w Lęborku odnotowuje ostatnio dużą liczbę fikcyjnych zgłoszeń kradzieży telefonów komórkowych. Właściciele komórek zgłaszają kradzieże gdy w rzeczywistości gubią swoją własność. Za zgłoszenie przestępstwa jakie nie zaistniało grozi do 2 lat pozbawienia wolności.

fot. sxc.hu

W przypadku zagubienia telefonu komórkowego w nieznanych okolicznościach jaki i innego wartościowego przedmiotu i gdy zachodzi podejrzenie, że ktoś mógł ten przedmiot znaleźć i go używa, zgłosić należy ten fakt jako podejrzenie przywłaszczenia.

– W każdym przypadku przyjęcia przez policję zgłoszenia o kradzieży lub przywłaszczeniu telefonu komórkowego, policjanci sprawdzają kiedy rzeczywiście zaginął telefon, czy używa go inna osoba i gdzie „działa” obecnie komórka – tłumaczy Daniel Pańczyszyn, oficer prasowy lęborskiej policji. – W wyniku takich sprawdzeń może okazać się np. że komórka została zgubiona dużo wcześniej albo, że została np. wstawiona do lombardu przez właściciela a on zgłasza kradzież aby uniknąć kar finansowych u operatora sieci.

Były również przypadki, że skradziona rzekomo komórka została zgubiona przez właściciela, zupełnie w innym miejscu niż podawał miejsce kradzieży właściciel, ktoś ją znalazł i przywłaszczył. Każdy przypadek zgłoszenia kradzieży komórki jest traktowany indywidualnie jednak może prowadzić do narażenia się na odpowiedzialność karną z zgłoszenie przestępstwa jakiego nie było.

Policja przypomina, że zgłoszenie przestępstwa jakie nie miało miejsca, osobie takiej może grozić do 2 lat pozbawienia wolności. Przypominamy również, że używanie znalezionego przedmiotu jest przywłaszczeniem i grozi za to 3 lat pozbawienia wolności. W przypadku znalezienia przedmiotu stanowiącego jakoś wartość należy dążyć do ustalenia właściciela, sprawdzić na Policji czy przedmiot nie jest kradziony i odnieść do biura rzeczy znalezionych.


Opublikowano w: LęborkWiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz