Męska wyprawa z Gdyni na Spitsbergen

02 kwietnia 2012r. | Drukuj

Gdynianin Rafał Król  rozpoczął w niedzielę wyprawę na Spitsbergen. Podczas miesięcznej ekspedycji podróżnik pokona samotnie na nartach ponad 550 km w Arktyce, ciągnąc na saniach cały dobytek o wadze 85 kg. Wyprawa została objęta patronatem Traveler National Geographic.

www.berghaus.pl

Celem ekspedycji jest dotarcie na najtrudniej dostępny i najbardziej na północ wysunięty przylądek arktycznej wyspy Szpicbergen – Verlegenhuken, nie korzystając z pomocy z zewnątrz czyli ciągnąć wszystko na sankach. Zagrożeniem dla podróżnika mogą się okazać niedźwiedzie polarne, które żyją na Szpicbergenie. – Początkowo będę poruszał się po dolinach Adventdalen i Sassendalen. Planowałem przejście zamarzniętym fiordem Tempelfjorden a dalej wspinać się po lodowcu Gipsdalen na płaskowyż Łomonosowa, ale w tym roku fjordy w ogóle nie zamarzły. Zima jest przedziwna w Arktyce w tym roku, jest wyjątkowo ciepło. Muszę więc nadłożyć trasy i iść przez lodowce VonPost i okropny, pechowy  Philipbreen na którym wiele ekip poległo – mówił przed wyprawą Rafał Król.

www.berghaus.pl

 


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz