Polacy chcą zamieszkać w Szwecji?

28 marca 2012r. | Drukuj

Kilkuset Polaków zgłosiło się po darmowe grunty w szwedzkiej gminie Nordmaling, która ogłosiła, że przekaże 100 działek osobom chcącym wybudować na nich domy. Okazało się, że nasi rodacy chętnie zamieszkają w północnej Skandynawii.

fot. GK

– Nigdy nie spotkałem się z czymś podobnym – powiedział szwedzkiej telewizji SVT Sune Hoeglander, pracownik urzędu gminy Nordmaling. –  Zainteresowani Polacy dzwonili pod numer wskazany na stronie internetowej gminy nawet w nocy. To były setki zgłoszeń – dodaje Szwed. Zaskoczony samorząd postanowił zatrudnić tłumacza, aby ułatwić komunikację z Polakami. – Będziemy odpowiadać na otrzymane maile oraz prosić zgłaszających się o przesłanie krótkiej informacji o sobie. Następnie czeka nas trudne zadanie związane z wyborem – wyjaśnia Sune Hoeglander.

Położona na północy Szwecji nad Zatoką Botnicką 7-tysięczna gmina Nordmaling postanowiła przekazać bezpłatnie 100 działek osobom, które zadeklarują, że wybudują na nich domy. Gmina chce w ten sposób pozyskać nowych mieszkańców. Początkowo samorządowcom trudno było znaleźć chętnych do osiedlenia się na jej terenie wśród Szwedów, a zgłaszali się jedynie Niemcy. Dopiero gdy ogłoszenie dotarło do Polski okazało się, że setki  jeśli nie tysiące naszych rodaków chętnie pozyska nieruchomość w północnej Skandynawii.

fot. GK


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz