Rybacy walczą o limity w Brukseli

25 marca 2012r. | Drukuj

Polscy rybacy postanowili walczyć o swoje prawa w Brukseli. Na forum Parlamentu Europejskiego domagali się między innymi zwiększenia limitów połowowych dorszy na Bałtyku i  wycofania z morza olbrzymich kutrów paszowych, które zdaniem rybaków degradują Bałtyk.

fot. GK

Po blokadach dróg i portów polscy rybacy postanowili w bardziej parlamentarny sposób przedstawić swoje racje. Szefowie organizacji rybackich trapiące Bałtyckich rybaków  problemy przedstawili na forum Parlamentu Europejskiego. Nasi rybacy domagają się przede wszystkim zwiększenia limitów połowowych dorszy, ponownego oszacowania ich zasobów, a także wycofania z Bałtyku olbrzymich kutrów paszowych, które degradują Bałtyk i pozbawiają dorsze pożywienia. Niestety w walce z Brukselą polscy  rybacy są wciąż osamotnieni.

– Nasi rybacy jako jedyni na Bałtyku poddawani są stuprocentowej kontroli połowów. Każdy polski kuter ma sprawdzane ładownie nawet kilkadziesiąt razu w roku. Tymczasem na przykład jednostka z Finlandii kontrolowana jest raz na kilkanaście lat – mówi Grzegorz Szomburg, armator z Jastarni, który reprezentował rybaków w Brukseli.

– Być może właśnie dlatego rybacy z innych państw nadbałtyckich, którzy mają równie niskie limity połowowe nie skarżą się na nieopłacalne połowy – mówi Robert Klusek, armator z Ustki.

Zdaniem polskich rybaków zasoby dorszy w Bałtyku są tak duże, że Komisja Europejska mogłaby zwiększyć limity połowowe dla wszystkich krajów nawet o 300 procent. Jednak unijne prawo pozwala na zwiększenie limitów dorszy zaledwie o 15 procent rocznie.


Tagi: , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz