Dzień Jedności Kaszubów w Cewicach [ZDJĘCIA]

21 marca 2012r. | Drukuj

Cewice znów udowodniły, że Kaszubów w powiecie lęborskim nie brakuje i potrafią się świetnie bawić. W poniedziałek 19 marca w gminie zorganizowano szereg wydarzeń związanych z obchodami VII Dnia Jedności Kaszubów.

fot. Julia Nowak

Obchody zorganizował cewicki oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, przy dużym wsparciu szkół, organizacji i samorządu gminy. Dzień Jedności rozpoczęto występami w szkole w Przerytem, gdzie publiczność oprócz programu przygotowanego przez dzieci mogła zobaczyć Rafała Rompcę oraz Leszka Boliboka z zespołu Fucus. Około południa na kamieniu przed szkołą w Popowie odsłonięto tablicę „Kaszëbsczé nótë” nawiązującą do kaszubskich tradycji regionu. Program artystyczny zaprezentowali uczniowie oraz zespół Ziemia Lęborska. Kaszubskie akcenty pojawiły się także w Siemirowicach, gdzie w Klubie Garnizonowym występowały dzieci i członkowie zespołu Fucus.

Główna impreza tego dnia odbyła się w Gminnym Centrum Kultury w Cewicach. Przed licznie zgromadzonymi mieszkańcami występowały dzieci ze szkół całej gminy, Koło Gospodyń Wiejskich z Bukowiny, zespół Marësci oraz Skrzaty z Cewic. Pokazano także prezentację o Kaszubach, przygotowaną przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Przerytem. Furorę zrobił występ chóru z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bukowinie pod kierownictwem Huberta Szczypiorskiego. Podsumowując gminny Dzień Jedności Kaszubów, wójt Jerzy Pernal podziękował wszystkim za przybycie i uczestnictwo. Organizatorzy zapewnili także tradycyjny kaszubski poczęstunek.

– W tym roku Dzień Jedności Kaszubów świętowaliśmy po raz pierwszy na taką skalę. Uroczystości odbywały się w całej gminie i brało w nich udział wielu mieszkańców, nie tylko zadeklarowanych Kaszubów – mówi Adam Nowak, prezes oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Cewicach. – Chciałbym podziękować wszystkim zaangażowanym w przygotowanie naszego wspólnego święta. To był naprawdę udany dzień.

Galeria

fot. SP Przerytem / SP Popowo / Julia Nowak


Opublikowano w: LęborkRodnô ZemiaWiadomości
Tagi: , , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu: 4 (dodaj własny »):
 1. Adam pisze:

  Byłem tam…..i było wspaniale.
  Wszystkim wielkie dzięki.

 2. Tóna pisze:

  Farwné ruchna, chléb ze szmùltã ë gùrkama – przińdnota Kaszëbiznë…

 3. bolek pisze:

  Hohoh widzę przednia Zabawa! Bardzo fajnie :) a jak świętowali nasi Kaszubi z Laborga?

 4. KAROL pisze:

  A GDZIE INNE GMINY POWIAT LEBORSKIEGO?

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze