Będzie gaz łupkowy – nie będzie turystów?

20 marca 2012r. | Drukuj

Kaszubskie stowarzyszenia i organizacje pozarządowe z Bytowa sprzeciwiają się wydobyciu gazu łupkowego. Promujące turystykę i Kaszuby organizacje obawiają się, że wydobywanie gazu na skalę przemysłową  doprowadzi do degradacji środowiska i na zawsze odstraszy turystów.

fot. GK

Stowarzyszenia „Kaszubskie Słoneczniki” i „Agro – Kaszuby” z Bytowa, oraz  „Sploty” z Niezabyszewa, postanowiły zjednoczyć siły w walce o  czyste środowisko. – Właściciele gospodarstw agroturystycznych, kwater i ośrodków wczasowych nad jeziorami obawiają się, że wydobywanie gazu łupkowego metodą szczelinowania doprowadzi do degradacji środowiska naturalnego Kaszub – mówi Maria Teresa Rudkowska ze Stowarzyszenia „Sploty”.

Wielu właścicieli gospodarstw agroturystycznych obawia się nie tylko zanieczyszczenia środowiska, ale także utraty własnej ziemi. Dlatego trzy kaszubskie stowarzyszenia wystosowały wspólny list do starosty powiatu bytowskiego. Domagają się w nim między innymi monitorowania wszystkich etapów poszukiwani gazu, jego wydobywania i utylizacji odpadów. – Starostwo musi nam też odpowiedzieć kto będzie pokrywał ewentualne szkody i stary mieszkańców spowodowane eksploatacją gazu – mówi Małgorzata Nowotnik ze Stowarzyszenia „Agro – Kaszuby”.

– Starosta bytowski rozumie obawy mieszkańców. Zapewnia też, że zrobi wszystko, aby jak najszybciej doszło do spotkania przedstawicieli firm zajmujących się wydobywaniem gazu i mieszkańcami podbytowskich wsi – odpowiada Andrzej Marcinkowski, wicestarosta powiatu bytowskiego.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych czekają teraz na raport Polskiego Instytutu Geologicznego w sprawie przypuszczalnych pokładów gazu łupkowego w Polsce. Liczą, że na terenie Kaszub złoża gazu okażą się na tyle małe, że jego wydobywanie będzie nieekonomiczne.


Opublikowano w: BytówPublicystykaRegionWiadomości
Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze