ORP Piorun będzię obchodził „osiemnastkę”

10 marca 2012r. | Drukuj

W poniedziałek gdyńska jednostka ORP Piorun obchodziła będzie osiemnaste urodziny. Z tej okazji okręt otrzyma symboliczny dowód osobisty.

W najbliższy poniedziałek 12 marca w gdyńskim porcie odbędzie się niecodzienna uroczystość. Tego dnia okręt rakietowy ORP Piorun obchodził będzie osiemnastą rocznicę pierwszego podniesienia bandery. Z tej okazji Prezydent Gdyni nada jednostce symboliczny dowód osobisty. Uroczysta gala będzie jednocześnie podkreśleniem związku okrętu z Gdynią, która jest jego patronem honorowym od 1996 roku.

fot. Marynarka Wojenna RP

ORP „Piorun” to jedna z najnowocześniejszych jednostek w swojej klasie na Bałtyku. Posiada na uzbrojeniu rakiety przeciwokrętowe RBS-15 Mk II, a już niedługo trafią na niego rakiety najnowszej generacji RBS-15 Mk III. Okręt wyposażony jest w  system bojowy TACTICOS, radar wykrywania (SEA GIRAFFE) i kierowania ogniem (STING). Obronę jednostki oparto na zestawach artyleryjskich AK-176 (kalibru 76 mm) i AK-630 (o kalibrze 30 mm), a także wyrzutni rakiet przeciwlotniczych S-2M. Ponadto okręt wyposażony jest w urządzenia łączności w standardzie NATO.

W czasie swojej osiemnastoletniej służby ORP „Piorun” wielokrotnie uczestniczył w międzynarodowych manewrach BALTOPS, w największych manewrach NATO – STRONG RESOLVE, ćwiczeniach BALTIC SWIFT i NORTHERN COASTS oraz w serii manewrów lekkich nawodnych sił uderzeniowych.

Okręt wchodzi w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. Dowódcą ORP „Piorun” jest kpt. mar. Olgierd Wójcik.

 


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz