Piękne maluchy otrzymały kaszubskie imiona

07 marca 2012r. | Drukuj

Są piękne, zdrowe i ważą po ponad 15 kg. Dwie foki szare przyszły na świat w helskim fokarium. Oba samce  w przyszłości zostaną wypuszczone na wolność na naszym wybrzeżu Bałtyku.

fot. Beata Smolińska

– Z przyjemnością informujemy, iż pierwszy raz w historii naszego fokarium prawie jednocześnie dwie samice urodziły szczeniaki. Wieczorem 6 marca o godzinie 22.59 urodziła Unda Marina (Fala Morska). Samica rozpoczęła prawidłowo macierzyństwo i karmi swoje dziecko – powiadomili pracownicy Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.  Dziecko Undy to samiec, który otrzymał imię Lubek.  – Jest to nazwa najwyższej wydmy Mierzei Helskiej (12,5 m n.p.m.) w języku kaszubskim. Szczenię mierzy 102 cm dł. i waży 16,43 kg – informują biolodzy z fokarium.

fot. Beata Smolińska

Z kolei dziś (7 marca) o godzinie 0.40 urodziła druga z samic, Ewa. Jej dziecko jest także samcem, waży 15,58 kg i mierzy 117 cm. Chłopczyk otrzymał imię Laskorn, co w języku kaszubskim oznacza niewód, dawną sieć używaną do połowu łososia. – Niestety, Ewa nie podjęła karmienia, jeśli nie uczyni tego do godziny 20, rozpoczniemy podawanie maluchowi sztucznej karmy – mówi opiekun fok. Na szczęście już około godziny 14.00 Ewa po raz pierwszy nakarmiła szczenię. W najbliższych godzinach biolodzy rozpoczną badania obu szczeniąt.


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz